Yılan Sokunca Ne Yapılır

Yılan sokmaları özellikle yaz aylarında ülkemizde sık sık görülen bir durumdur. İster su yılanı ister kara yılanı sokmaları hemen hemen her bölgede görülür.

Bu yılan sokması vakalarının hepsi zehirsiz yılan sokmalarıdır çünkü ülkemizde zehirli yılan yoktur. Daha doğrusu ülkemizdeki yılanların zehirli olanlarının hiçbirinin zehir miktarı sağlıklı ve yetişkin bir insanı öldürecek kadar fazla değildir. Yılanın zehirsiz olduğundan emin olmadığınız her yılan sokmasında, zehirliymiş gibi tedavi uygulanmalıdır.

Yılan zehirlenmesinde ilk yardım yöntemleri:
• Kişiyi güvenli bir yere götürün.
• Kişiyi sakinleştirin. Çok fazla hareket ettirmekten sakının.
• Sokmanın olduğu bölgedeki sıkı kıyafteleri ve takıları çıkartın.
• Düz bir tahta kullanarak, sokmanın olduğu yerin hareket etmemesini sağlayabilirsiniz. Sokulan bölgeyi kalpten aşağıda tutmalısınız.
• Acilen tıbbi yardım istemelisiniz.

Eğer tıbbi yardımın ulaşması 30 dakikadan önce mümkün değilse:
1. Sokulan yeri bir sabunla ve suyla yıkayın.
2. Zehirin hareketini yavaşlatmak için, sokulan yerden yaklaşık 7 cm yukarısını gevşek bir sargı bezi ile sarın. Bez sıkı olmamalıdır. Sargı, arasına bir parmak girecek kadar gevşek olmalıdır ve bantın altındaki nabız hissedilmelidir. Bant için esnek bir bandaj veya bez parçası kullanabilirsiniz.

Yılan sokmalarında Yapılmaması gerekenler:
• Sıkı bir bağ yapmamalısınız. Bu kan dolaşımını durdurarak, kolun veya bacağın kaybedilmesine neden olabilir.
• Isırığın olduğu yeri kesmeyin. Bu daha fazla yaralanmaya neden olabilir.
• Yaradaki zehiri emerek çıkarmaya çalışmamalısınız.
• Isırılan yere buz koymamalısınız veya diğer soğutma işlemlerini yapmamalısınız. Bu başka yaralanmalara neden olabilir.
• Elektrik şoku uygulamamalısınız. Bu zehiri nötralize etmez. Ve durumu daha da kötüleştirebilir.
• Yılanı yakalamak veya öldürmek için vakit harcamamalısınız.

Zehirsiz yılan sokmalarında uygulanması gereken ilk yardım:
• Isırılan yeri sabun ve su ile yıkayın.
• Eğer gerekiyorsa, yarayı basit bir bandajla veya bez parçasıyla kapatın.
• Tetanoz aşılarınızı zamanında olduğunuzdan emin olun. Eğer son 5 sene içinde tetanoz aşısı olmadıysanız, en kısa zamanda, mümkünse aynı günde tetanoz aşısı olun.

Zehirli yılan sokmalarında yapılacak tıbbi müdahale nasıl olur?
Eğer zehirli bir yılan tarafından ısırıldıysanız ve zehir ısırıktan nüfuz ettiyse, tıbbi müdahale panzehir isimli ilaçla yapılabilir. Panzehir, iğne veya serum yoluyla verilebilir. Panzehir, vücuttaki yılan zehirini nötralize eder. Bu ilacı, ısırıktan sonraki 4 ile 6 saat içinde almak en iyisidir, ancak ilaç ısırıktan 24 saat sonrasına kadar verilebilir.

Panzehir, yılan zehiriyle enfekte olmuş koyun veya atın kan serumundan elde edilir. Bazı insanların ilaçlara karşı alerjisi vardır, özellikle at serumundan yapılan ilaçlara karşı oldukça alerjiktirler. Bu nedenle, panzehir verilmeden önce, alerjinizin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ancak, bazı durumlarda panzehirin görevini en hızlı şekilde yerine getirebilmesi için, ilaç test yapılmadan verilir.

Yılan tarafından ısırılan bir kişinin, ısırmaya ve panzehire karşı oluşan reaksiyonları dikkatli takip etmesi gerekir. Bu tedavinin gidişatını belirleyecektir.

Ayrıca, ciltteki ısırıktan tetanoza neden olabilecek herhangi bir bakteri veya mikrop girebileceğinden, tetanoz aşısı olmanız gerekebilir.

Zehirin etkisi ne kadar sürer?
Zehirin vücuda nüfuz ettiği durumlarda, panzehir etkili bir şekilde zehirin etkilerini yok eder ve yaşamınızı kurtarır. Ancak, panzehir doku kaybı gibi oluşan bazı zararları geri çeviremez. Bazı durumlarda doku nakli veya diğer tedavi yöntemleri gerekebilir. Bu nedenle, tıbbi müdahale en kısa zamanda yapılmalıdır.

Yılan sokmaları kanama problemlerine neden olabilir. Eğer zedelenme, burun kanaması, dişlerinizi fırçaladığınızda diş etlerinizde aşırı kanama, dışkıda kan, veya şiddetli mentsrual kanama varsa, mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bütün yılanlar zehirli midir?
Yılanların bazıları zehirlidir, bazıları ise zehirli değildir. Ve zehirli yılanlar soktuklarında her zaman zehir bırakmazlar. Diğer yılanlar ise tehlike oluşturmayacak kadar az miktarda zehir enjekte ederler. Ancak, zehirli bir yılan sokması mutlaka acil tedavi gerektirir. Eğer bir yılan tarafından sokulduysanız, ve yılanın zehirli olup olmadığını bilmiyorsanız, yılanın zehirli olduğunu varsayarak tedavi uygulanmalıdır.

Zehirsiz yılan sokmaları enfeksiyona veya alerjik reaksiyona neden olabilir. Her türlü yılan sokmasında, en kısa zamanda tıbbi müdahalede bulunulmalıdır.

Yılan sokmasının bazı belirtileri:
• Dişlerden kaynaklanan en az bir yara izi
• Kanama
• Şişlik

Zehir son derece öldürücü olsa bile, semptomlar saatler sonra bile ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle, zehirli olma ihtimali olan her yılan sokması için, acil tıbbi müdahale yapılmalıdır.

Zehirli yılanların sokması her zaman öldürücü olur mu?
Tam aksine. Erginlerin büyük çoğunluğu yılan sokmalarından sonra iyileşirler. Bu genellikle zehire antidot zehir verilebilinmesi için vakit kaybetmeden hastaneye getirildikleri zaman öyledir. Büyük tehlike çocuklardadır. Çünkü zehir onlarda daha yoğun bir tesir yapabilmektedir.

Yılan sokmalarını nasıl önleyebilirim?
• Yılanların olabileceği yerleri öğrenin.
• Yılan sokmasında uygulanması gereken ilk yardımı öğrenin.
• Acil bir durumda gidebileceğiniz en yakın sağlık kuruluşunun yerini öğrenin.

Yılanların bulunduğu bölgeye gittiğinizde almanız gereken önlemler:
• Uzun çoraplar ve botlar giyin.
• Yürüyüş yollarını takip edin.
• Taşlara tırmanırken, dikkatli olun.
• Yılanların olduğu bölgeden çıktığınızdan emin olmadan, herhangi bir odun veya taşı kaldırmayın.
• Yanınıza cep telefonu alın.
• Yılanları rahat bırakın. Bir yılanı öldürmeye çalışmamalı veya onlara yaklaşmamalısınız. Karşılaştığınız yılanlardan en az 2 metre uzakta durmalısınız.

Bu yazı yılan sokmasına ilk yardım, yılan sokmasına karşı önlemler, yılan sokunca ne yapılır, yılan sokunca ne yapılmalı, yılan sokarsa ne yapılır, yılan sokması belirtileri, yılan zehirinin kana etkisi, yılan sokmalarında yapılması gerekenler, yılan soktuğunda ne yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: yılan sokunca ne yapılır,yılan sokunca ne yapılmalı,yılan sokunca yapılması gerekenler,yilan sokunca ne yapmali,yılan sokunca ilk yardım,yılan sokmasında belirtiler,yılan sokunca ne olur,yilan sokana nolur,yılan sokmasından insan ölür mü,yılan sokunca

2 Comments on Yılan Sokunca Ne Yapılır

 1. Rüyada zararsız yılan görmek; sıkıntılı birr konudur.

  Rüyayı gören kişinin tedbirsiz davranışlarına; daha
  doğrusu problemleri hafife alarak olması gerektiği gibi tedbirli davranmaz ise başına küçük bir problem açabileceğine tabir edilir.
  Yakınlarda bir yakınına kefil olmak gibi bir niyeti varsa, tekrar düşünmesini öneririm.

 2. Rüyada uzun yılan görmek; eski bir problemin muhabbeti geçecek demektir.
  Ancak bu muhabbeti siz yapmıyorsunuz yanlış anlaşılmasın.
  Eskiden sizinle düşmanlığı olan yada sizi kıskanan birileri, ssizi veya aranızdaki anlaşmazlığı hatırlayacak.
  Neyse ki merak edecek bir durum yok, çünkü problem çoktan kapanıp gitmiş, fazla
  üzerinde durmadan hemen unutacak. Belki ufak bir tebessümle koonuyu kapatacak.
  Sizi üzmek gibi bir niyeti yok bu kişinin. Eğer rüyada ince uzun yılan görmek nedir
  diye merak ediyorsanız, yıllar önce aranızda küçük bir düşmanlık yaşanıp sonradan barıştığınız biri, bu olayı hatırlayıp size haksızlık ettiğini fark edip utanacak diye yorumlanır.

  Onu çoktan affetmişsiniz, ancak kendisi olayı hatırlayıp biraz pişman size karşı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.