Yanık Tedavisi ve İlkyardım

Yanık olayları genel olarak ölümcük sonuçlar doğurmamakla birlikte çok ileri safhada olan ve insan hayatını tehlikeye atan yanık durumlarıda vardır. Küçük çaptaki yanık olaylarına ilk yardım evde yapılabilirken, büyük yanıklar için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

Küçük çaptaki veya büyük şekilde oluşan yanıklar içinde ilk yardım yapılması eğer doğru ilk yardım yapılırsa, yanıkların daha kısa sürede geçmesine ve iz kalmamasına yardım edecektir.

Yanıklar genellikle nasıl sınıflandırılmaktadır?
a. Birinci derece yanıklar: Bunlar yalnız derinin üst tabakalarında olanlardır ve sadece bir kızıllıkla belirirler. Güneş yanıklarının çoğunluğu birinci derece yanıklardır.

b. İkinci derece yanıklar: Bu yanıklar yalnız derinin, üst tabakalarında değil, daha derinde olan tabakalarda da oluşurlar. Bunlar
kabarcıklarla ve serum ifrazatı ile karakterize olurlar. Ciddî güneş yanıkları bu kategoriye girebilir.

c. Üçüncü derecede yanıklar: Bu yanıklar bütün deri tabakalarında tahribat yaparlar ve genellikle bütün derinin yok olmasına sebebiyet verirler.

d. Dördüncü derece yanıklar: Bu yanıklar bütün deriyi yok etmekle kalmayıp; aynı zamanda deri altı dokulara, kaslara, kirişlere, kan damarlarına, kemiklere de zarar vermektedirler.

Bütün yanıklar aşırı ısıdan mı ileri gelmektedir?
Hayır. Başka birçok tür yanıklar vardır: Kimyasal maddelerden, alkaliden veya kuvvetli asitlerden meydana gelen yanıklar gibi. Bunlardan başka yanıklar, elektrikten, X-ışını, radyoaktif maddelerden ve benzerlerinden de olabilmektedirler.

Yanıklar için gerekli ilk yardım metotları hangileridir?
a. Birinci derece yanıklar ağrıyı dindiren ve derinin kuruyup çatlamasını önleyen birçok merhemlerin yardımıyla tedavi edilebilir. Eğer yanmayla kişinin genel sağlık durumu etkilenmemiş-se, birinci derece yanıklar, yanan kişi tarafından da tedavisi yapılabilir ve doktora başvurulması gerekmez.

b. İkinci derece yanıkların tedavisi doktor tarafından yapılmalıdır. Alınacak ilk yardım tedbirleri şunlardır:
1. Yanan kısım, yaklaşık on dakika akar soğuk su altında bulundurulmalıdır.
2. Yanan alan sterilize edilmiş gazlı bezle örtülmelidir.
3. Yanan kişinin fazla sulu şeyler alması temin edilmelidir.
4. Yanan alanlar büyük miktarda su ve hafif bir sabunla yıkanmalıdır.

c. Üçüncü derecede yanıkları kendi kendine tedaviye hiçbir zaman gidilmemelidir. İlk tedbir olarak yanan kısmın üzerindeki kirler suyla silinmeli ve temiz bir bezle örtülmelidir. Yanan kişiye bol miktarda sulu şeyler verilmeli ve hasta şok halindeyse sedyeyle hastaneye kaldırılmalıdır. Bu hallerde yanan alana merhem sürülmemelidir.

d. Dördüncü derece yanıklar da aynen üçüncü derece yanıklar gibi tedavi edilmelidir.

İkinci derece bir yanıkta meydana gelebilecek kabarcıklar hastanın kendisi tarafından açılmalı mıdır?
Hayır. Bu kabarcıklar bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Bazı doktorlar bunları açar, bir kısım doktorlar ise, kendi kendilerine kurumaya bırakmayı tercih ederler.

Yanan kişiler kendiliklerinden yanıklara merhem sürmeli midirler?
Birinci derece bir yanık dışında herhangi bir yanığa merhem sürülmemelidir. Yanık tedavisinin çeşitli metotları vardır ve birçok doktor merhem sürülmesine karşıdır. Üstelik hastanın kullanacağı merhem doktorun tavsiye edeceği merhem olmayabilir. Sonradan gereken ilâcı kullanmak için bu sürülen merhemi çıkarmak, bir kısım zorluklara neden olabilir.

Kimyasal maddelerden meydana gelen yanıklar özel tedavi gerektirirler mi?
Evet. Bu gibi yanıklarda başvurulacak en iyi ilk yardım metodu yanığı bol suyla yıkamaktır. Bu şekilde kimyasal madde, sulanmış olacak ve deri ile temasta kalmış olan maddeleri ortadan kaldıracaktır.

Gözlerde meydana gelmiş olan bir yanık için Özel ilk yardım metotları var mıdır?
Evet. Yanığı meydana getirmiş olan maddenin dağılması için yanan göz veya gözleri bol suyla yıkamak. Bu ilk yardımdan sonra hemen tıbbî yardıma başvurulmalıdır.

Bu yazı yanıklara ilk müdahale, yanıklara ilk yardım, yanıklara ne iyi gelir, yanıklarda su toplaması, yanıklarda yumurta akı, yanıklar nasıl geçer, yanıklar nasıl tedavi edilir, yanıklar nasıl iyileşir, yanık için krem, bitkisel yanık ilacı kremi tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: yanık kremi,güneş yanığı su toplarsa ne yapmak gerekir,yanık kabarcıkları nasıl geçer,yanık kabarcıklarına ne iyi gelir,yanık su toplarsa ne yapılmalı,yanik su toplanmasına ne iyi gelir,yanık merhemi nasıl yapılır,yanık kabarcıkları,yanık olayları,yanık su toplarsa ne yapmalı

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.