Yaban Mersini Çayının Yapılışı ve Faydaları

Bu yazımda sizlere son dönemde kullanımı giderek yaygınlaşan bir çay olan yaban mersini çayı hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Hazırlanır? Yaban mersini çayını, bitkinin meyvelerini ve yapraklarını kullanarak hazırlayabilirsiniz. Yaprakları ile hazırlanan çay kan şekerini düşürmek için kullanılmaktadır. 1 bardak çay için 1 yemek kaşığı dolusu taze yaban mersini meyvesi ve yaprağı yeterli olacaktır. Bunları 1 bardaklık kaynamış suya atarak 7-10 dakika demlenmesini bekleyin.

Demleme süresini uzattıkça çayın tadı biraz acı olabilir. Eğer kurutulmuş meyve ve yapraklar kullanacaksanız 1 bardak çay için 1-1.5 çay kaşığı kurutulmuş yaban mersini kafidir. Marketlerin çoğunda hazır poşet yaban mersini çayı bulabilirsiniz.

Yaban Mersini Çayının Faydaları: Yaban mersini kuzey ve güney yarım kürede serin ve ılıman iklimlerde yetişir. Yaklaşık 450 çeşidi bulunan fundagillerden olan yaban mersini, kambur üzüm, kızılcık, çay üzümü gibi bitkilerle yakın akrabadır. Yıl boyu bulunabilen bitki ortalama 40 cm uzunluğa kadar büyür. Meyveleri yaz aylarının sonunda toplanır. Türkçe’de keçi yemişi, çoban üzümü, ayı üzümü olarak da bilinmektedir.

Katarakt tedavisine yardımcı olur, Glokom riskini azaltır, Tansiyonu düşürür, Göz iltihabı tedavisinde kullanılır,Diyabet tedavisine yardımcı olur, Kalp hastalıklarından korunma sağlar, Kan dolaşımını geliştirir, Bağırsak iltihabı tedavisinde kullanılır, İshale iyi gelir, Boğaz ağrısına iyi gelir, C vitamini yönünden zengindir.

Şimdi sizlere bu özel çayın ham maddesi olan yaban mersini bitkisinin zararları ve yan etkileri hakkında bilgi vermek istiyorum. Bu sayede kimler bu çayı kullanamaz ve çayın zararları nedir kolayca ayırt etmeniz mümkün olacak.

Yaban Mersininin Yan Etkileri: Yaban mersini meyvesi ve yaprakları genel olarak güvenli kabul edilir ve bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak özellikle yapraklarından elde edilen özün aşırı tüketimi içerdiği “tanen” nedeniyle fazla kilo kaybına, kas spazmlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Yaban mersini düzenli olarak kullanılan ilaçların,beslenme desteklerinin etkisini azaltabilir.

Bitkinin pıhtılaşmayı önleyici özelliği adet döneminde yaşanan kanamaların artmasına neden olabilir. Yaralanmalarda kan daha zor pıhtılaştığı için kan kaybı artabilir. Cerrahi operasyon öncesi ve sonrasında yaban mersini tüketilmesi önerilmez. Kan inceltici ilaç kullananların yaban mersini tüketmesi ilacın etkisini tehlikeli boyutlarda arttırabilir.

Yaban mersini kan şekerini düşürdüğünden, düzenli olarak şeker ilacı kullananların yaban mersini kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları gerekir. Çünkü ilacın etkisini istenmeyen boyutlarda arttırıp hipoglisemi’ye (kan şekeri düşüklüğü) neden olabilir.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

yaban-mersini-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı yaban mersini çayının faydaları yapılışı zararları yararları yan etkileri kullanımı nasıl yapılır olur kullanılır demlenir hazırlanır neye iyi gelir ne işe yarar nerede satılır ne zaman ne kadar içilir fiyatı ile zayıflama zayıflatır mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: yaban mersini çayı nasıl olur,yaban mersini çayı yapılışı ve tarifi

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.