Yaban Mersini Bitkisi ve Faydaları

Bugün konu olarak yaban mersini bitkisini seçtim. Bu yazıda yaban mersini bitkisinin faydalarını ve nelere iyi geldiğini okuyacaksınız. Gerçekten yaban mersini faydaları ve yararları saymakla bitmeyecek bir bitki. Hemen hemen her türlü sorun için kullanılıyor.

Yaban mersini, fundagiller familyasından ılıman iklimlere adapte olmuş bir üzümsü meyve türü. Ana vatanı Kuzey Yarımkürenin serin ve dağlık bölgelerinde yetişen birçok türü vardır.

Genel olarak Kuzey Avrupa, Amerika’daki Rocky Dağları ve Türkiye’de, Karadeniz Bölgesi bölgesinin rakımca yüksek olan fundalık ve ormanlık bölgelerinde yabani formda değişik tipleri bulunmaktadır.

Yaban mersini özellikle 1906 yılında Amerika’da başlatılan ıslah çalışmaları sonucu doğadaki yabani formlarına göre kültüre alınan çeşitlerin, özellikleri daha üstün niteliklere sahip olduğu görülmüştür.

Yaban mersini bitkisinin birçok faydası bulunmaktadır. Sizler için bu faydaları toparladık.

1.Kan şekerini düzenler
Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

2.İdrar yollarını temizler
Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yabanmersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

3.Görme kaybına faydalı
Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahip. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı koruyabilmekte.

4.Beyin sağlığını korur
A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

5.Kalp hastalıklarından korur
Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

6.Sindirim sistemini düzenler
Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

7.Kanserden korur
Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

8.Doğal antidepresandır
Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

Bu yazı yaban mersininin faydaları, yaban mersininin diğer adı, yaban mersininin özellikleri kalorisi, yaban mersininin yararları zararları kullanımı, yaban mersininin kurusu, yaban mersininin nedir, yaban mersini nasıl yetiştirilir yenir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: yaban mersini ne işe yarar,yaban mersini ne ie yarar,mersin bitkisi ne işe yarar,yaban mersinin faydaları ve zararları,yaban mersn ne se yarar,yaban mersini neye yarar,yaban mersini kurusu ne işe yarar,yaban mersini katarakta faydalı mı,yabanmersini ve katarak,yaban mersini bitkisi neye faydalı nizle

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.