Terleme Sorunları ve Nedenlerine Bitkisel Çözümler

Özellikle yaz aylarında birçok insan terleme problemleri yüzünden zor anlar yaşıyor. Bu yazımız terleme sorununa çözüm arayanlar için bitkisel yöntemler ve şifalı bitkilerle doğal çözümler sunmaya çalışıyor.

Terleme modern yaşamda insan ların en çok karşılaştığı problemlerden biridir. Terleme sorununa karşı botoks, terleme eşofmanı, elektroliz yöntemi gibi çeşitli tıbbi tedavi olanakları olduğu gibi evde doğal yollarla yapabileceğiniz değişik türde terlemeye pratik çözümler de mevcuttur.

Terlemeye pratik çözümler in birçoğu doğal ve şifalı bitkilerle yapılan bitkisel ev yapımı kürlerdir. Ancak bitkisel kürler ile daha doğrusu terlemeye pratik çözümler ile terleme tedavisi farklı şeylerdir. Aşırı terleme için vereceğimiz pratik çözüm önerileri tıbbi tedavi yerine geçmez. Çünkü tıbbi tedavide aşırı terlemenin nedenleri tespit edilerek bu nedenlerin iyleştirilmesi amaçlanmaktadır.

İnsan vücudunda bulunan iki sinir sisteminden biri olan somatik (istemli) sinir sistemi bize ağrı, ısı ve dokunma gibi duyuları hissetmemizi ve vücudun farklı bölümlerinin hareketlerini sağlayan kaslarımızı kontrol etmemizi sağlar.

Otonom (istemsiz) sinir sistemi ise solunum hızı, kalp atışı ve vücut sısısnın ayarlanmasında önemli olan ter üretimi gibi bedensel fonksiyonların şuur dışı kontrol edilmesini sağlar. Otonom sinir sistemi sempatik ve parasempatik sistem adı verilen iki bölümden oluşur.

Sempatik sinir sistemi vücudun her yerinde ter salgılanmasını kontrol eden sistemdir. Bu sistemin bazen hiçbir nedene bağlı olmadan kendiliğinden çok yüksek seviyede çalışması belirli bölgelerde aşırı terlemeye neden olur. Günlük hayatı etkileyen aşırı terleme durumuna hiperhidrozis adı verilmektedir.

Aşırı terleme normalde sağlığa zarar vermez. Terlemeyi önleyici pomad ve losyonlar mevcuttur. Terlemeye bitkisel tedavi olarak şu kürleri önerebiliriz.

– 1 bardak kaynar suya 2-10 gr Adaçayı konur ve 10 dk. bekletilir. Günde 2-3 bardak içilir.
– Nane suyundan günde 20 gr içilir.
– Meşe mazısı toz haline getirilir 5 gr. kitre ile içilir.
– 1 bardak suya 6-10 gr. meşe kabuğı ufalanarak konur. 5 dk. kaynatılır bu su ilayaklar yıkanır.
– Günde 3-4 damla elma yağı 1 fincan su il içilir
– 1 bardak kaynar suya 2-10 gr. at kuytuğu konur 10 dk. bekletilir günde 2-3- bardak içilir.

Terlemeye karşı neler yapabilirsiniz?
Ter kokusunu gidermek için çok çeşitli çözümler bulunuyor. En önemlisi temiz olmak. Bunun yanında da terlemenin yarattığı rahatsızlıkları bir kaç önlem alarak en aza indirebilirsiniz;

• Rahat ve hava alan kıyafetleri tercih edin.
• Özellikle pamuklu kıyafetler giyin.
• Vücudunuzun temizliğine özen gösterin.
• Özellikle koltukaltında oluşan istenmeyen tüylerinizi alıp ter kokusuna büyük ölçüde mani olabilirsiniz.
• Kahve, alkol ve yakıcı gıdalardan uzak durun.
• Zeytin yapraklarından yapılmış çay düzenli tüketildiği zaman terlemeyi engelliyor. Temizlenerek yıkanmış bir yemek kaşığı dolusu zeytinyaprağını, 150 ml. suda kısık ateşte 3-4 dakika kaynatıp elde edeceğiniz çayı, sabah-akşam günde iki kere tüketebilirsiniz.
• Saf mersin suyu da hem antiseptik etkiye sahip, hem de ter kokularına ve terlemeye karşı etkili doğal bir çözüm. Özellikle saf doğal zeytinyağlı defneli sabunla yıkandıktan sonra, bir parça pamuğa dökeceğiniz mersin suyu ile koltuk altlarınızı ve terden şikayet ettiniz diğer bölgelere sürebilirsiniz.
• Gülsuyu’nun tonik etkisi var. Arzu edenler alternatif olarak saf gülsuyunu tercih edebilirler.

Bu yazı terlemeye bitkisel çözüm, terleme tedavisi, terleme için hangi bölüme gidilir, terleme için bitkisel çözüm, terleme nasıl engellenir, terleme nasıl önlenir, terlemeye iyi gelen bitkiler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: terleme sorunu için hangi doktora gidilir,terlemeye karşı ne iyi gelir,aşırı terleme için hangi bölüme gidilmeli,terlemeye iyi gelen bitkiler,ter lekesi nasıl önlenir,koltuk altı terlemesine bitkisel çözüm ibrahim saraçoğlu,koltuk altı terlemesi için hangi doktora gidilir,koltuk altı kararmasına hangi bölüme gidilir,com terleme bitkisel nasil engellenir,bitkisel terleme icin tavsiye

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.