Sinameki Çayının Faydaları ve Yapılışı

Soğuk kış gecelerinde içinizi ısıtacak alternatif bit bitki çayı arıyorsanız, size özel bir tavsiyemiz var.

Hem zayıflamak hem de sağlık açısından faydaları olan sinameki çayı hakkında bilgiler vereceğim sizlere bu yazımızda.

Özellikle bağırsakları boşaltmak ve rahatlamak isteyenler için oldukça faydalı olan ama bir o kadar da yan etkisi bulunan bir bitkisel çaydır sinameki çayı. Bu çayı kullanmadan önce yan etkilerini okumanızı özellikle tavsiye ediyorum.

Sinameki Çayı Nasıl Hazırlanır? Sinameki çayı hazırlamadan önce çok güçlü bir müshil olduğunu unutmayın ve çayı içtikten sonra yakın bir noktada tuvalet bulunmasına dikkat edin. Sinameki çayını hazırlamak için bir fincan kaynamış su içine yarım çay kaşığı sinameki otu atarak 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Çayınızı balla tatlandırabilirsiniz.

Sinameki Çayının Faydaları: Bağırsakları temizlemek için kullanılır, Müshil etkisi vardır, Şişliği alır İştahı kapatır, diyet yapanlara yardımcı olur, Kabızlığı giderir.

Sinameki Yan Etkileri: Sinameki genel olarak güvenli kabul edilir ancak yan etkileri olan bir bitkidir. Sinameki çayının en sık görülen yan etkileri mide ağrısı, mide bulantısı ve uzun süreli ishaldir. İki haftadan uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez. İki haftadan uzun sürelerde tüketimi bağırsakların normal fonksiyonunu etkileyebilir ve sindirim sisteminde tembelliğe yol açarak müshile bağımlılık meydana getirebilir.

Sinamekinin uzun süreli tüketimi daha az görülmekle birlikte kandaki bazı kimyasalların dengesini değiştirerek kalp hastalıklarına, kas güçsüzlüklere, karaciğer tahribatına yol açabilir.

Gebelik ve emzirme döneminde kısa süreli kullanımı hakkında araştırmalara dayalı bir bilgi bulunmamaktadır. Tedbirli davranmak adına kesin bir bilgi ve dozaj için mutlaka doktorunuza danışın.

Potasyum eksikliği çeken kişilerin sinameki çayı içmesi durumu daha da kötüleştirebilir.

İshal olan kişiler sinameki çayı içmemelidir. Ayrıca vücut dışkı birlikte fazla miktarda su kaybettiği için dehidratasyon meydana gelebilir.

Gastrointestinal hastalıkları (ülseratif kolit, apandisit, mide iltihabı, anal prolapsus) bulunanlar sinameki kullanmamalıdır.

Kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, sindirim sistemi sorunları için düzenli olarak ilaç kullananların sinameki kullanmaya başlamadan önce doktora danışması gerekmektedir.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

sinameki-cayi-neye-yarar

Bu yazı sinameki çayının faydaları yan etkileri yapılışı zararları kullanımı hazırlanışı saça cilde faydası zayıflatır mı nedir ne zaman içilir ne kadar sürede etki eder tüketilmeli içilmeli nereden alınır satılır nasıl yapılır hazırlanır demlenir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.