Nefes Darlığı Nedenleri ve Tedavisi

Çoğu kişi ne yazık ki aşırı sigara kullanmaktan veya sağlıksız yaşam sonucunda nefes darlığı sorunu ile karşı karşıya kalır. Bu yazımız nefes darlığı hakkında bilgiler vermektedir.

Tıp dilinde dispne denilen nefes darlığı, hastanın nefes alıp vermede zorlanması durumuna denir. Nefes darlığı, hastalık olmaktan ziyade bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar.

Nefes darlığı nedenleri: Nefes darlığı yorucu fiziksel etkenler sonucu metabolizma hızının artması neticesinde oluşur. Bu tür nefes darlığı geçici ve normaldir. Nefes darlığına neden olabilecek asıl önemli sorun ise solunum ya da dolaşım sisteminde, solunum ve dolaşımı yeterince karşılayamayacak şekilde bozukluk olmasıdır. Nefes darlığına neden olan başlıca hastalıklar astım, bronşit, zatürre, akciğer kanseri, kansızlık, zehirlenme, şişmanlık, kalp yetmezliği gibi çeşitli kalp hastalıklar vb. olarak sayılabilir.

Nefes darlığı belirtileri: Spor yaptıktan, koştuktan veya yorucu bir iş yaptıktan sonra nefes alış verişinin ve kalp atışının hızlanması sonucu görülen geçici nefes darlığı normal kabul edilebilir. Ancak, istirahat halindeyken dahi nefes alıp vermede zorluk çekiliyorsa bu nefes darlığına neden olan bir hastalığın belirtisi olabilir. Aslında, nefes darlığı kısmen göreceli bir konudur ve bazen psikolojik nefes darlığı denilen ve hasta aşırı hareket yapmamış olmasına ve herhangi bir sağlık sorunu da bulunmamasına rağmen nefes darlığı çektiğini söyleyebilir.

Nefes darlığı tedavisi: Nefes darlığı tedavisi için öncelikle nefes darlığının sebepleri belirlenmelidir. Bunun için fiziksel muayene, EKG ve çeşitli testler yapmak gerekebilir. Kesin tanı konulduktan sonra nefes darlığına neden olan hastalık tedavi edilmeye çalışılır.

Astım ya da bronşit gibi hastalıklardan kaynaklanan nefes darlığına karşı bronşları gevşetici ilaçlar verilebilir. Kansızlıktan kaynaklanan nefes darlığı için ise kansızlığın tedavisine çalışılır. Diğer rahatsızlıklar için de uygun tedaviler yapılır.

Bu arada, nefes darlığından şikayet edenlerin sigarayı kesinlikle bırakmaları, ağır yemekleri de terk etmeleri gerekir. Nefes darlığının nedenleri astım, bronşit, kalp hastalıkları, zatürre gibi önemli hastalıklar olabileceği için, nefes darlığının nedeni ve tedavisi için doktora başvurmayı ihmal etmemek gerekir.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

nefes-darligi-nasil-gecer

Bu yazı nefes darlığına iyi gelen taşlar bitki çayı bitkiler dua çaylar yiyecekler mağara içecekler nelerdir ne iyi gelir ilk müdahale şifalı bitkiler bitkisel çözüm doğal kesin tedavisi nedir nasıl giderilir anlaşılır oluşur önlenir tedavi edilir açılır belli olur kurtulurum konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: alalım bronşit tedavileri bitkisel,aşırı zayıflık nefes darlığı yapar,ayak sisligi ve nefes darligi nedenolur,çocukların nefes alış verişinin hızlanması,gacer nedir,ibrahim saracoglu nefes darligi icin uygun tedavi,NEFES AÇLIĞI NEDEN OLUR BİTKİSEL TEDAVİSİ,nefes darligi dua okuyarak nasıl gecer

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.