Nane Çayının Faydaları ve Hazırlanışı

Baharat olarak kullanılan bitkilerin bitkisel çay şeklinde de kullanıldığını bilmeyen yoktur. Oldukça faydalı ve şifalı olan bu çayların arasında elbet nane çayının çok özel bir yeri vardır.

Kokusu ve içeriği ile içenlerin boğazına muazzam bir rahatlama veren nane çayının faydalarını buyurun beraber okuyalım.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır? Taze nane yapraklarını elinizle küçük parçalara ayırdıktan sonra 24 saat süreyle kuruması için bekletin. Eğer 24 saat sonunda yapraklar tam kurumamışsa 1 gün süreyle daha bekletmeniz de fayda var.

Naneler kuruduktan sonra bir demlik sıcak suya 3-4 yemek kaşığı kuru nane yaprağı atarak 15-20 dakika boyunca kısık ateşte demleyin. Nane çayını içmeden önce mutlaka süzün. Dilediğiniz takdirde limon veya bal ile tatlandırabilirsiniz.

Nane Çayının Faydaları: Nane çayı kaynarken buharını solumak burun tıkanıklığını yok eder, Nane çayı içerseniz ise boğaz kuruluğuna çözüm sağlarsınız, bunların yanı sıra nane çayı; gazı giderir, safra taşını çözer, mide bulantınız varsa yok eder, kusma hissini geçirir, midede ekşime hissini azaltır, sindirime yardımcı olur, ağız kokusunu keser, kas ağrılarını minimize eder, soğuk algınlığının daha çabuk iyileşmesini sağlar, alerjik öksürüğe ve astıma şifadır, stresi azaltarak insana sakinlik verir şeklinde sıralayabiliriz.

Nane Çayının Yan Etkileri: Nane çayının da tıpkı nane gibi faydalarının yanı sıra yan etkileri ve zararları da mevcuttur. Özellikle reflü, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıkları olanların nane çayı içmesi kesinlikle önerilmez. Buna neden olarak nanenin göğüste ve midede yanmaya neden olan bir bitki olması gösterilir.

Bazı insanlarda sebebi bilinmemekle beraber nane alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Bu tarz bir durum görülen kişilerde solunum güçlüğü, kaşıntı, boğaz kapanması, dudak kuruması, dil şişmesi görmek mümkündür. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız acilen doktorunuzu aramanızı öneririm.

nane-cayi-nasil-yapilir

Bu yazı nane çayının cilde tüylere hormonlara faydaları zararları yan etkileri yapılışı hazırlanışı etkisi nane çayı nasıl içilir hazırlanır kaynatılır yapılır demlenir nane çayı ne işe yarar nelere iyi gelir ne kadar tüketilmeli nerede satılır neye yarar neye faydalı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: nane çayının faydaları ve zararları,nane çayının hazırlanışı

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.