Lahana Bitkisi ve Faydaları

Vakit buldukça sizlere şifa kaynağı olan bitkiler hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışıyorum. Bu yararlı bitkileri okudukça bazılarından neden uzak kaldığım ve tüketme konusunda  eksik kaldığım için kendi kendime hayıflanıyorum.

Lahana bitkisi ya da sebze olarak lahana benim asla yemekten haz almadığım ve yemekten haz almadığım bir sebze. Ama ne olursa olsun bu lahananın faydalarını anlatmama engel değil.

Bugün konu olarak lahana bitkisi ve lahananın faydaları ile kullanım alanlarını inceleyeceğiz. Lahana bitkisi besin değeri ve içeriği olarak oldukça zengindir. Kalorisi anlamında ise sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kullanım alanları ise farklılıklar gösteriyor. İşte tüm detayları ile lahana bitkisi ve faydaları.

Lahana: B, C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besin olan lahana, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kimyasal bir madde içerir. Beyaz, kırmızı ve kara lahana gibi türleri vardır.

Lahananın Faydaları: Vücut direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mikrop öldürücüdür. Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Kansızlık çekenlere ve astımlılara faydalıdır. Öksürüğü keser, balgamı azaltır.

Cinsel gücü ve isteği arttırır. İştah açıcıdır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Romatizma ve siyatik şikayetlerini azaltır. Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır. Kandaki şeker oranını azaltır. Ses kısıklığını ve göğüs ucundaki çatlakları giderir. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır.

Lahana Nasıl Kullanılır: Lahana genellikle yemeklerde kullanılmasının yanında çiğ olarak ve turşusu yapılarak da tüketilebilir. Ayrıca, sıkılıp lahana suyu çıkarılabilir. Lahana haşlamasının suyu nezle ve öksürüğe iyi gelir. Lahana tohumları kurt düşürücüdür. Yumurta akı ile karıştırılıp merhem haline getirildikten sonra yanıklara sürülürse faydası görülür. Lahana suyu cilde canlılık verir, sivilceli ciltlere de faydalıdır.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

lahananin-faydalari

Bu yazı lahananın faydaları cilde faydası zararları yararları zararları diğer adı ne demek ne zaman ekilir nereden bulabilirim ne zaman çıkar nerede yetişir lahana neye iyi gelir ne işe yarar nasıl yapılır pişirilir saklanır sürülür ekilir yetişir haşlanır lahana suyu ile zayıflama ne kadar içilir kürü kullanıcı yorumları kullanarak kilo verme konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: lahana bitkisel besindir,kara lahana tohumu ve faydalar,kırmızı lahana faydaları ve zararları,kelemin kalorisi,kelem suyunun faydasi,Kelem kalorisi,Kelem bitkisi faydalari,kelem bitkisi,kara lahana faydaları,beyaz kelemdeki kalori miktari ve faydalari

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.