Kuşburnu Çayı Neye iyi Gelir Nasıl Yapılır

Sizlere bu yazımızda kış aylarının en çok kullanılan bitki çaylarından biri olan kuşburnu çayının faydalarını ve yapılışını anlatmak istiyorum.

Kuşburnu Çayının Faydaları: Uzmanlar kuşburnu çayının faydalarını da şu şekilde sıralıyor:

– Solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığına karşı bedenin savunma sistemini güçlendirir.

– Mevsimlerin geçiş dönemlerinde iyi bir koruyucudur.

– Enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir. Kronik yorgunluğa karşı da kullanılır.

– Safra kesesi, böbrek ve mesane rahatsızlıklarında rahatlamayı sağlar.

– Yara iyileştirici ve kan temizleyici özelliği vardır.

– Enerji ve büyüme kapasitesi üzerinde olumlu etki gösterir.

– Vücudu yaşlanmanın, sigara ve alkolün etkilerinden korur.

– Tansiyonu düzenler.

5 gram kurutulmuş kuşburnu günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %35’ini, A vitamini ihtiyacının %5’ini, kalsiyum ihtiyacının %1’ini ve lif ihtiyacının %5’ini tek başına karşılamaya yeter. Kuşburnu içinde bulunan diğer vitamin ve mineraller ise şu şekilde; A, E, K, B6 vitaminleri, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve manganez mineralleri.

Kuşburnu Çayı Nasıl Hazırlanır? Kuşburnu farklı şekillerde kullanılabilir ancak en çok tüketilen tarzı çay şeklindedir. İyi bir kuşburnu çayı hazırlamak için yarın litre kaynamış su içine 2 yemek kaşığı kurutulmuş ve ezilmiş kuşburnu atmanız yeterli olacaktır. Ateşin üzerinden alıp 10 dakika beklettikten sonra içebilirsiniz. Farklı tatlar elde etmek için 1 çay kaşığı kuru nane ya da ebegümeci ekleyebilirsiniz.

Kuşburnu Çayının Yan Etkileri: Herhangi bir yan etkisi kesin olarak bilinmemekle birlikte gebelik ve emzirme döneminde kullanmadan önce doktorunuza danışın. Kuşburnu çayının fazla tüketiminin yol açabileceği sorunlar hakkında bilimsel bir kaynak bulunmamaktadır.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

kusburnu-cayi-neye-iyi-gelir
Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır

Bu yazı kuşburnu çayının faydası ne renk olur ne zaman ne kadar içilmeli kaynatılır tüketilmeli nasıl demlenir hazırlanır yapımı faydaları özellikleri zararları yan etkileri yapılışı rengi cilde hamilelere zararı var mı neye iyi gelir ibrahim saraçoğlu ahmet maranki ender saraç konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kuşburnu çayı nasıl yapılır,kuşburnu çayının yapılışı,kuşburnu faydaları,kusburnu neye iyi gelir

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.