Kolesterolü Düşüren Bitkiler ve Yiyecekler

Düzensiz beslenme, uyku ve yaşam. İşte kolesterolünüzün yüksek olmasının en büyük nedenleri bunlar.

Peki kolesterolü nasıl düşürürüz. Hadi uykuyu düzelttik, yaşamsal stres ve sıkıntıları bir kenara bıraktık diyelim. Geriye en önemli faktör sağlıklı ve düzenli bir beslenme şekli kalıyor.

Bu yazımızda sizlere kolesterolü düşüren bitkiler, yiyecekler ve içecekler hakkında bilgi vermek istiyorum.

1.Bitkisel Yağlar: (Zeytin yağı ve Fındık yağı) Kolesterol Azaltma Oranı: %18
Hayvansal yağlar gibi yüksek kolesterollü yağların yerine daha sağlıklı olan zeytinyağı, fındık yağı gibi doymamış yağları tercih etmek LDL kolesterolünüzü ciddi bir şekilde azaltmanıza yardımcı olur.

2.Kepek ve Yulaf: Kolesterol Azaltma Oranı: %7-14
Kepek ve yulaf LDL kolesterol seviyesini çok etkin bir şekilde azaltmaktadır. Özellikle sabah kahvaltılarında fazlası ile tüketilen beyaz un bazlı ekmek tarzı gıdalar yerine, içerisinde kepek bulunan besinlerin tercih edilmesi kolesterol ile mücadelede önemli yer tutar.

3.Keten Tohumu: Kolesterol Azaltma Oranı: %8-14
Günde 50 gramı aşmayacak kadar tüketilen keten tohumunun sağlıklı bir yetişkinin kolesterol düzeyini % 8, yüksek kolesterol problemi yaşayan bir yetişkinde ise % 14 civarında azalttığı tespit edilmiştir.

4. Sarımsak: Kolesterol Azaltma Oranı: %9-12
Yapılan çalışmalara göre günde yarım diş kadar tüketilen sarımsağın kolesterol düzeyini %9 ile 12 oranı arasında azalttığı belirlenmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sarımsağın çiğ olarak tüketilmesine dikkat etmektir.

5. Badem: Kolesterol Azaltma Oranı: %5-10
Bir porsiyon kadar tüketiminin kolesterol düzeyini % 10 civarında azaltacağı tespit edilmiştir. Ancak badem kalorisi yüksek bir besin maddesi olduğu için günde bir avuçtan fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Badem tüketimine ek olarak cevizde kolesterole iyi gelir. Özellikle geceden bir bardak suya atacağınız kabuğundan çıkarılmış bir adet orta boy cevizi sabaha kadar bir su bardağı suyun içerisinde beklettikten sonra sabah aç karnına bu suyu içerseniz kolesterolü düşürmek için oldukça yararlı olur. Bu uygulamaya en az 1 hafta devam etmelisiniz.

6. Likopenli Gıdalar: Kolesterol Azaltma Oranı: %0-17
Likopen sebze ve meyvelere kırmızı rengini veren bir karotenoid pigmentidir. Domates, karpuz ve bunlar gibi kırmızı renkli gıdalarda bulunmaktadır. Kısacası kırmızı renkli meyve ve sebzeler kolesterolü düşürmek için etkindir.

Özellikle kırmızı renk içeren sebze ve meyveleri tüketmek kolesterol açısından çok faydalıdır. Kırmızı renkli sebzeler ile yapılan yemekler ve bitkisel çay hazırlamaya imkan veren bitkiler sayesinde kolesterolü düşürmeniz artık çocuk oyuncağı olabilir.

Bitkisel çay olarak en faydalı olacak içecek ise yeşil çaydır. Her gün 1 veya 2 fincan yeşil çay içmeyi alışkanlık haline getirirseniz hayatınız boyunca asla kolesterol problemi yaşamazsınız.

KOLESTEROL HAKKINDA MERAK EDİLENLERİ YORUM YAZARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ

kolesterolu-dusuren-yemekler

Bu yazı kolesterolü düşüren gıdalar şifalı bitkiler ilaçlar kuru yemişler  yemekler yiyecekler içecekler kolesterolü düşürmek için öneriler ne yapmalıyım diyet ceviz suyu ne yapılır nasıl düşer yok edilir düşürülür iyi gelen ne yapmak gerekir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kas erimesini nasıl önleriz,yasak olan kolesterolü yiyecekler

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.