Kekik Çayının Faydaları ve Yapılışı

Ülkemizde neredeyse en çok kullanılan baharatlardan biridir kekik. Gerek lezzeti, gerek doğallığı, gerekse sağlık açısından faydaları sonucu bir çok yemekte kekik kullanırız.

Bu yazımızda ise sizlere kekik çayı hakkında bilgi vermek istiyorum. Hem kekik çayının yapılışı hem de faydalarını konumuzda bulabileceksiniz.

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır? Kekik çayı hazırlamak için demliğe yeteri kadar su hazırladıktan sonra, içeceğiniz bardak sayısı ile aynı olacak sayıda yemek kaşığı kadar kekiği demliğe koyun ve 15 dakika süreyle demlemeye bırakın. Burada dikkat edeceğiniz husus su kaynarken demleme işlemi yapmamalısınız. Hafif ateşte demleme yapın ki kekik özelliğini kaybetmesin ve şifa dağıtsın.

Kekik Çayının Faydaları: Kekik çayı insan sağlığı için bir çok konuda fayda sağlamaktadır. Şimdi dilerseniz bunları kısa kısa sıralamaya çalışalım.

– Kekik çayı içerseniz baş ağrılarınızı kısa sürede geçirirsiniz. Baş ağrısı konusunda çok etkilidir.

– Kekik çayı antioksidan etkisi ile vücuttaki gaz ve ödemi atmaya yarar.

Kekik çayı özellikle sigaradan kaynaklanan öksürüğü kesmeye faydalıdır.

– Ayak ağrıları ve romatizma ağrılarını hissedilecek derecede azaltır.

– Aşırı yemek problemlerinde hazımsızlık için olumlu etki sağlar.

– Kekik çayı zihin ve beyin yorgunluğunu azaltır ve vücudu rahatlatır.

– Aft, uçuk ve benzeri ağız içi ve çevresi yaraların iyileşmesini sağlar.

– Gargara olarak kullanılırsa diş eti problemlerine kesin çözüm sunar.

– Kekik çayı nezle, grip, soğuk algınlığı için bulunmaz bir nimettir.

– Kekik çayı vücudun ihtiyacı olan fosfor, potasyum ve bakır ihtiyacını fazlasıyla karşılar.

Kekik Çayının Yan Etkileri: Kekik çayının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat siz yinede özellikle gebelik döneminde doktor tavsiyesi olmadan içmemeye çalışın. Çünkü hamile kadınlara hangi besin maddesinin yan etki yaptığını söylemek veya genel bir tanı koymak neredeyse imkansız.

Bu yazı kekik çayının yan etkileri cilde faydaları yapılışı zararları etkisi faydaları kekik çayı nasıl yapılır zayıflatır kekik çayı ne işe yarar neye iyi gelir nerede satılır ne kadar içilmeli ne zaman içilir kaç kalori bebeklere faydası nedir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kekik çayının sigara bırakmak,kekik çayı ne işe yarar,kekik çayı yan etkileri,kekik çayının yan etkileri,kekik ne ise yarar faydasi,kekik ne işe yarıyor,koyunlarda beyin kurdundan nasıl kurtarılır

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.