Kayısının Faydaları Zararları Nelerdir

Oldukça lezzetli bir yaz meyvesi olan kayısı birçok kişinin favori meyvesidir. Faydaları ve yararları oldukça fazla olan kayısı yurdumuzda hemen hemen her şehirde yetiştirilir. Kayısının en çok bulunduğu il ise Malatya.

Kayısı kurusunu ise kış aylarında bol bol tüketmenizde fayda var. İster kuruyemiş olarak isterseniz hoşaf olarak kayısı kurusu tüketebilirsiniz.

KAYISI: A, B, C ve P vitamini açısından zengin bir meyve olan kayısı aynı zamanda bol miktarda demir içerir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralleri açısından da zengindir.

Kayısının Faydaları: Kayısı besleyici ve iştah açıcıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. Migrene karşı da iyi gelir. Ayrıca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır.

Kayısı Nasıl Kullanılır? Kayısı kuru ya da taze olarak yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, Kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısı kompostosu idrar söktürür ve kabızlığı giderir.

Kuru kayısı A, B ve C vitaminleri ve potasyum minerali açısında oldukça zengindir. Kayısının yemeklerden sonra yenmesi hazmı kolaylaştırmasını sağlar. Bunların dışında, kayısı cilt bakımı için maske yapılarak yüze sürülebilir.

Konu ile ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı bize iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

kayisinin-olmamis-haline-ne-denir

Bu yazı kayısının faydaları besin değeri olmamış haline ne denir ingilizcesi nedir anavatanı tarihçesi cilde faydası zararları nasıl kurutulur budanır yetiştirilir kaynatılır kükürtlenir üretilir nedir nereden bulurum neye iyi gelir ne işe yarar ne renk olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: baş dönmesine hangi yemekler iyi gelir,kayısı yaprağı ne işe yarar,witloof neye yarar faydalari,kayısı kompostası nelere iyi gelir,kayisi hosavi zararlari,kayısı hoşafı neye yarar,kayısı hoşafı neye iyi gelir,kayısı çayı ne işe yarar,hoşaf neye yarar,Hoşaf nelere iyi

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.