Karabaş Otu Çayının Faydaları ve Hazırlanışı

Son dönemlerde özellikle İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bir bitki çayı olan karabaş otu çayından bahsetmek istiyorum bu yazımda.

Karabaş otu çayının faydaları, zararları ve yapılışı konusunda kısa ama öz bilgiler paylaşacağız.

Akdeniz bölgesine özgü bitkilerden biri olan karabaş otunun Latince adı “Lavandula stoechas”dır. Yaklaşık olarak 30-100 santimetre aralığında uzayan bitki, ilkbaharın son aylarında ya da yaz aylarının başında çiçek açar.

Karabaş otunun çiçekleri pembe ve mor renkleri arasındadır. Çok faydalı bir bitki olan Karabaş otunun kullanan ve karabaş otu çayını kişi sayısı ne yazık ki oldukça azdır.

Karabaş Otu Çayının Faydaları: Karabaş otu çayı ne yazık ki fazla tanınmasa da hatırı sayılır derecede faydaları vardır. Şimdi kısa kısa bu bitkisel çayın faydalarını sıralayalım.

Hafızayı güçlendirir, Kan dolaşımını hızlandırır, Damar tıkanıklığına iyi gelir, Kanserli hücre oluşumunu yavaşlattığı söylenmektedir, Sinirleri yatıştırır, Sinirsel baş ağrısına iyi gelir, İdrar yolu enfeksiyonu tedavisine yardımcı olur.

Harici olarak kullanıldığında egzama gibi cilt hastalıkları belirtilerini hafifletir, Yaraların iyileşme sürecini kısaltır, Kaygı ve stresi hafifletir, Genel olarak enfeksiyonlara iyi geldiği söylenmektedir, Antioksidanlar bakımından zengindir, Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır.

Yan Etkileri ve Zararları: Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız karabaş otunu doktorunuza danışmadan kullanmayın. Gebelik ve emzirme döneminde karabaş otu çayı içilmesi önerilmemektedir.

Aşırı tüketimi mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya yol açabilir. Bazı kaynaklarda günde 1 bardaktan fazla içilmemesi ve 15 gün kullandıktan sonra 15 gün ara verilmesi tavsiye edilmektedir.

Karabaş Çayı Nasıl Demlenir? Karabaş otu çayını kurutulmuş ya da taze bitkiden hazırlayabilirsiniz ancak aktarlarda genellikle kurutulmuş karabaş otu satılmaktadır.

2 büyük bardak çay için 3-4 çay kaşığı kurutulmuş karabaş otunu kaynamış suya atın ve 4 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Taze bitkiden hazırlarken demleme süresini 3-4 dakika daha uzatabilirsiniz.

KARABAŞ OTU ÇAYI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

karabas-otu-cayi-ne-ise-yarar

Bu yazı karabaş otu çayının faydaları tadı hazırlanışı zararları yan etkileri kullananlar kullanıcı yorumları günde kaç defa kaç kez kaç bardak içilmeli karabaş otu çayı ne işe yarar ne kadar süre kullanılmalı nedir neye iyi gelir nasıl hazırlanır demlenir kullanılır ibrahim saraçoğlu yapılışı tarifi zayıflatır mı kilo aldırır mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: goz eıyı gelen bıtkıler,karabaş otunun faydaları,karabaş otu zayıflatırmı,karabaş otunun faydaları ve zararları,karabaş otu çayının hazırlanışı,karabaş otu çayının faydaları,karabaş otu faydaları ve zararları,karabaş otunun faydalarıvez,karabas otu yarar ve zarari,karabas otu zararlari

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.