Kara Merhem Nedir Ne işe Yarar

Bu yazımızda sizlere kara merhem olarak bilinen ihtiyol pomadın ne olduğunu, faydalarını, zararlarını, ne işe yarayıp neye iyi geldiği hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.

Sivilceler için yoğun olarak kullanılan kara merhem, bilinen en eski ve en faydalı yara merhemleri arasında olup, mikrop kırıcı ve sivilceleri kurutucu etkisi ile yaygın bir kullanıma sahiptir. Şimdi kara merhemin özellikleri ve faydaları hakkında sizlere bilgiler verelim.

Kara Merhem Nedir? Halk arasında kara merhem, siyah merhem, kara veya siyah krem olarak bilinen bu ilaç aslında tıp dilinde ihtiyol pomad olarak geçer. İhtiyol Pomad‘ın içeriğinde genelikle %80 Vazelin, %10 İhtiyol, %10 Lanolin bulunmaktadır.

Kara Merhem Ne işe Yarar: İhtiyol, ham petrol özelliğindeki karışımın sülfürik ait ile muamele edilerek suda çözünür hale getirilmiş şeklidir. Ekzama, apse ve akne tipi erupsiyonlar (deri döküntüsü) gibi enflamatuar (iltihaplı deri sorunları) deri hastalıklarının tedavisinde yardımcıdır.

Buna ek olarak basur, dolama, çıban gibi hastalıklarda da kara merhem – ihtiyol pomad yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Kara merhem deriden tamamen emilir, yüksek oranda kükürt içermektedir. Kullanım sırasında idrarda kükürt oranının arttığına dair bazı sonuçlar mevcuttur.

Kara Merhemin Faydaları Nelerdir
Kronik iltihaplanmaların, çıban ve sivilcelerin olgunlaşıp, içlerinin temizlenmesini sağlar. Antienflamatuar özelliklerinin yanı sıra antibakteriyel, antimikotik, antipüritik, antiseboreik ve antiekzamatöz özellikleri de bulunmaktadır.

Kara Merhem Nasıl Kullanılır?
Rahatsızlığın bulunduğu bölge yıkanıp kurutulduktan sonra günde iki defa sorunlu bölgeye sürülüp gazlı bezle kapatılır. Hava almasına engel olmamak için sıkı bandaj kullanılmamalıdır.

İltihap akmaya başladıktan sonra bir kaç gün daha günde bir kez sürülmeye devam edilmelidir. İltihaplı bölge sıkılarak veya bastırılarak iltihap çıkartılmaya çalışılmamalıdır.

KARA MERHEM HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİ OLACAKTIR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

kara-merhem-ne-ise-yarar

Bu yazı kara merhemin faydaları zararları diğer adı fiyatı ne işe yarar neye yarar neye iyi gelir ne kadar sürülmeli nasıl kullanılır yapılır sürülür uygulanır nasıl basura iyi gelir mi kullanıcı yorumları kullanımı kullananlar etkisi piyasa uygulaması dolama hemoroid leke yapar mı şikayet maskesi özellikleri çıban tedavisi ihtiyol pomad ne için nasıl kullanılır neye iyi gelir hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kara merhem ne yapar,kara merhem neye iyi gelir

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.