Kakule Bitkisinin Faydaları ve Kullanımı

Kakule bitkisi ve kakule bitkisinden elde edilen ve adını baharat olarak duyduğumuz kakule bitkisinin adını duymayan yoktur sanırım.

Bu yazımızda da kakulenin faydalarını ve özelliklerini öğreneceğiz. Şahsen bende severek kullanıyorum ve herkese kullanmasını tavsiye ediyorum.

Kakule: Avrupa’da baharatların kraliçesi olarak bilinen, acı ve tatlı yiyeceklerde daha güçlü bir aroma katmak için kullanılan bitkidir kakule. Genellikle Orta Doğu’da, İskandinav ülkelerinde ve Kuzey Afrika’da yetiştirilir. Sri Lanka, Hindistan, Guatemala gibi birkaç tropikal bölgede de yetişir. Aynı zamanda etkili bir ilaçtır da.

Toz baharat olarak, tohumları bütün olarak ya da süte, salataya karıştırarak kullanabileceğiniz kakule bitkisinin faydalarından genel olanlarını şöyle sıralayabiliriz:

İdrar Çıkarma Sorunları: Eski Hindu uzun yaşam sanatında kakule, sistit, böbrek iltihabı, bel soğukluğu gibi hastalıklara derman olarak kullanılmıştır. Bir tutam kakule tozu ve muz yaprağı kullanarak müthiş bir idrar söktürücüdür ve mesane enfeksiyonları, nefrit, idrar çıkaramama gibi problemlerde etkilidir.

İktidarsızlık: Bu baharat aynı zamanda cinsel sorunlarda da etkilidir. Bir tutam kakule tozunu kaynar süt ile karıştırarak iktidarsızlığa karşı mükemmel bir çözü üretebilirsiniz. Benzer etkiyi taşıyan safranı da bu karışıma ekleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise günde 2 bardaktan fazla tüketimde ters etki yapabilmesi.

Patojenler: Kakule; virüs, mantar ve bakterileri gibi patojenlerin çoğalmasını engelleyerek bu tek hücreli canlıların yaratacağı hastalıkların önüne geçer.

Kötü Nefes: Kakule, birçok ülkede hoş kokusu sayesinde nefes tazeleyici olarak kullanılıyor.

Kemik Sağlığı: Kakule, aynı zamanda kalsiyum emilimini sağlayan C vitamini yönünden de zengindir. Bu sayede özellikle kadınların menopoz dönemindeki kemik erime sorunlarına karşı etkilidir.

Dolaşım Sistemi: Kakule kan akışını hızlandırarak kalp ve organlardaki kan dolaşımını artırır. Bu özelliğiyle bronşit, astım gibi akciğer hastalıklarına karşı kullanılabilir.

Kakule Kullanımı: Tohumları meyvelerinin kurutulup, ayrılmasıyla elde edilir. Yemeklere özellikle de baklagillere ve balığa katılır. Muhallebi, sütlü tatlılar, hoşaflar, çay ve kahvede çeşni verici olarak kullanılır. Hintliler nefesleri güzel koksun diye tohumlarını çiğnerler. Kakule tohumları reçine, nişasta ve uçucu yağlar taşır. Hoş lezzeti ve kokusundan dolayı baharat olarak kullanılır.

Konu ile ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı bize iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

kakule-ne-ise-yarar

Bu yazı kakulenin faydaları zararları yan etkileri tarifi fiyatı kullanımı nasıl yenilir kullanılır bir bitkidir yapılır yetişir çiğnenir ekilir nedir nerede yetişir ne kadar fiyatı kalorisi ne işe yarar neye iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kakulenin faydaları ibrahim saraçoğlu,kakule bitkisi ibrahim saraçoğlu,kakule faydaları zararları,kakule faydaları,kakule faydaları ve zararları,ibrahim saracoglu kakule,kakulenin faydaları nasıl kullanılır,kakule ibrahim saraçoğlu,kakule,kakulenin faydaları

2 Comments on Kakule Bitkisinin Faydaları ve Kullanımı

  1. Kakule bitkisi neden emzirenler tarafından kullanılmamalı. Lohusa şerbetlerine konuluyor. Şerbet içinde de mi zararlı?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.