Kakaonun Faydaları Kalorisi ve Yararları

Çok kişi çikolata ve kahve olmadan yaşayamaz, şahsen bende kahve ve çikolata tutkunu olan birisiyim. İşte sağlık açısından fazlası zarar olan ama alışkanlık yaratan bu iki ürün kakao bitkisi sayesinde üretilir.

Kakao bitkisi ağaç tohumlarından elde edilen ve uzun bir işlenme süresinden sonra bize ulaşan bir bitkidir. Ülkemizde yetişmeyen kakaonun sağlık ve güzellik açısından birçok faydası ve zararı vardır. İşte bu yazıda kakao hakkında bilmediklerinizi öğreneceksiniz.

Kakao: Vatanı tropik Amerika ve Batı Afrika olan, kavliflor bir bitki. (Çiçeklerin yaşlı dal ve gövdelerden çıkması olayına kavliflor denir.) 10-15 m boyunda bir ağaçtır. Çiçek ve meyveler ana gövde üzerinde bulunur. Bitkinin ancak 5-6 yaşından sonra meyvelerinden istifade edilir. Meyveler kavun şeklinde, küçük bir salatalık büyüklüğünde ucu sivri, tazeyken limon sarısı-kırmızı renkte, kuruduktan sonra daha koyu olan ve açılmayan bir kapsüldür. Meyveleri çok tohumludur. Beyaz veya açık mor renkteki ve badem şeklindeki tohumları kakao tanelerini teşkil eder.

Meyveler içerisinden çıkarılan kakao tohumları ya hemen veya bir süre fermantasyona terk edildikten sonra kurutulur. Fermantasyon sonucu acı lezzet kaybolur ve aromatik bir koku meydana gelir. 50 meyveden takriben bir kg, tohum elde edilir. Taneler kavrulur, kızılımsı kahverengi un haline getirilir ve yağı çıkarılır. Yağ çıktıktan sonra katılaşan kakao, yeniden öğütülerek çok ince toz haline getirilir ki, bu toz, kakao tozunu teşkil eder.

Kakao Nerelerde Kullanılır: Kakaonun bileşiminde teobromin, kafein, kakao sabit yağı vardır. Bol kalorili bir besindir. Ayrıca %40 karbonhidrat, % 18 protein vardır. Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcı etkisi vardır. Az miktarı kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrar söktürür. Fazla miktarı zararlıdır. Sanayide teobromin, kakao tohum kabuğundan elde edilir.

Kakao kahve gibi ayrıca süt ilavesi ile de içilebilir. Kakao yağı çıkarılmadan, çikolata imalinde kullanılır. Kakao yağı şeker yapımında olduğu gibi, pomatlarda da kullanılır.

Kakao’nun Yetiştirilmesi: Kakao ağacı tropikal bölgelerde, önce fidanlıklarda yetiştirilir. Beş yıllık olunca meyve vermeye başlar. Eskiden Orta Amerika’da, kakao ağacı tohumları para yerine kullanılırdı. Kakao ağacı yetiştirmek hem çok masraflı, hem de çok büyük gelir getiren bir iştir. Tropikal ülkelerin başlıca gelir kaynaklarındandır.

Kakao’nun Tarihçesi: Kakao geleneksel olarak Aztekler tarafından su ve baharatla karıştırılarak, özellikle dinsel ayinlerde kullanılan çikolata yapımında kullanılıyordu. İspanyol istilasından sonra Avrupa’ya getirilen kakao, süt ile karıştırılarak kullanılmaya başlandı ve kısa sürede popüler oldu.

Kakao tozu zamanla kakao yağı ile karıştırılarak bugünkü çikolata ortaya çıktı. Günümüzde çikolata ile birlikte kakao tozu ve yağı en faydalı besinlerdendir. Böğürtlen, ahududu, çilek, yaban mersini gibi meyveler ondan sonraki sırada yer alır.

Konu ile ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı bize iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

kakaonun-kullanildigi-yerler

Bu yazı kakaonun faydaları kalorisi yararları yapılışı yapımı ham maddesi tarihi içeriği nasıl yapılır yetişir yetiştirilir tüketilmeli saklanır besin değer kalorisi nedir neyden yapılır ne kadar ne işe yarar neye iyi gelir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kakaonun zararları,kakaonun içindekiler,kakaonun kalorisi,temreye hangi ilaç iyi gelir,kakaonun faydaları ve zararları,kakaonun zararları nelerdir,kakao nun içindekiler,yuzdeki sivilce lekelerine ne iyi geliyor,kakao içindekiler,kakaonun faydalari

1 Comment on Kakaonun Faydaları Kalorisi ve Yararları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.