Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir Faydaları Nedir

Uzun zamandır fırsat bulup yazı paylaşma şansı yakalayamadım ne yazık ki. İşler güçler koşturmaca derken yaz ayında hasta bile olduk bu arada. Yaz günü soğuk algınlığına yakalanınca, kış aylarının vazgeçilmez içeceği ıhlamur çayına sarıldık elbette.

Şimdi sözü fazla uzatmadan sizlere ıhlamur çayının hazırlanışı ve faydaları hakkında bilgiler vereceğim. Yaz günü bile hastalıktan beni kurtaran bu bitkisel şifa kaynağı için biraz kalem oynatmaya değer sanırım.

Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir? Yemeklerden sonra siyah çay ya da kahve içme alışkanlığınız varsa bunların yerine ıhlamur çayı içerek hem sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasını hem de ruhsal olarak rahatlama sağlayabilirsiniz.

Ihlamur çayı hazırlarken bardak başına bir çay kaşığı tepeleme kurutulmuş ıhlamur ölçüsünü kullanabilirsiniz. Ihlamuru suyla birlikte kaynatmayın. Önce suyu kaynatın ve önceden ıhlamur koyduğunuz demliğe kaynamış suyu boşaltıp ağzını kapatın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 kere ıhlamur çayı içebilirsiniz.

Ihlamur Çayının Faydaları: Avrupa’da, halk arasında yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan ıhlamur, Tilia olarak bilinen ıhlamur ağacından elde edilir. En sık rastlanan ıhlamur ağacı türleri, Tilia cordata ve Tilia platyphyllos’dur. İki ağacın birbirinden farkı, yapraklarının büyüklüğüdür.

Ihlamur çayı geleneksel olarak sinirleri yatıştırmak ve kaygı giderici olarak kullanılmaktadır. Peki faydaları sadece bunlarla mı sınırlıdır? Elbette ki hayır. Ihlamurun oldukça uzun bir fayda ve yarar listesi vardır.

Terlemeyi teşvik eder, Ateş düşürür, Öksürüğe iyi gelir, Gribe ve nezleye iyi gelir, Migren ağrılarını hafifletir, Kaygıyı azaltır, Stresi azaltır ve rahatlama sağlar, İshal tedavisinde kullanılır, Kan basıncını düşürür, Karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır, Damar sertliğine karşı kullanılır, Sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar, Kas spazmını giderir, Safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır, Boğaz ağrısını alır, Hazımsızlığa iyi gelir, Çarpıntıyı giderir, Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Bu kadar faydalı olan bir bitki ve bitkisel çayın tabi ki ufak tefek zararları ve yan etkilerine de rastlamak mümkündür. Şimdi kısaca bu yan etkilerden bahsedelim.

Ihlamurun Yan Etkileri: Ihlamur kısa süreli ve tavsiye edilen oranlarda kullanıldığında bir yan etkisi yoktur. Ancak uzmanlar uzun süreli kullanımının kalp hasarına neden olabileceğini belirtiyorlar. Ayrıca ıhlamur ağacı kabuğuna temas etmek ciltte tahrişe yol açabilir. Gebe ve emzirme dönemindeki kadınların ıhlamur çayı içmeden önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

IHLAMUR ÇAYI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETEBİLİRSİNİZ

ihlamur-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı ıhlamur çayının saça faydaları yapılışı yan etkileri zararları nelerdir nedir ne işe yarar ne kadar içilmeli ne kadar kaynatılır ne kadar sürede tüketilmeli nasıl demlenir içilir kaynatılır ıhlamur çayı kaç kalori bebeklere verilir mi zayıflatır mı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.