Hurma Bitkisi ve Faydaları

Özellikle ramazan ayında sofralarda çok sık şekilde yer bulan ve peygamber efendimizin telkinleri neticesinde de oldukça tüketilen bir meyve olan hurma hakkında bilgiler vermek istiyorum sizlere bu yazımızda.

Emin olun ki hurmanın insan sağlığı ve vücuduna etkilerini okudukça siz de daha sık şekilde hurma tüketmeye başlayacaksınız.

Hurma, palmiye, familyasından dekoratif yapraklı bir palmiye türüdür. palmiyeler gibi tropikal,ılıman ve çöl ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Kazık ve saçak kök yapısına sahiptir.

Hurma ağacının pürüzlü gövdesi gri ağırlıklı kahverengi gibidir. Kardeşlenme eğilimi vardır. Gövdesinden ve altından yavrular verebilir.

Hurma bitkisi sıcağı, güneşi sever, soğuktan hoşlanmaz. Türkiye’de Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişir. Ağaç kuvvetli ve dengeli bir gübrelemeye gereksinim duyar.

Beyin: Hurma baştan başlamak üzere vücudumuzun bir çok organına elle tutulur gözle görülür tesir icra eder. Beynimizin fosfora ihtiyacı vardır. Bu da hurmada bol miktarda bulunmaktadır. Beyin ve fikir işçileri çoğu zaman yorgunluk hissederler. Kendilerini dinlendirmek isterler işte o zaman hurma yemeliler. İlim erbabı kitap erbabı kalem erbabı işlerinin başında biraz hurma bulundursunlar yeter.

Sinir Sistemi: Hurmanın en etkili olduğu diğer bir saha da sinir sistemimizdir. Müthiş dinlendirici bir özelliği vardır. Hurma da B1- B2 vitaminleri bulunmaktadır.bunlarda zihni ve sinir sistemini dinlendirici özelliğe sahiptirler.

Gözler: Hurma gözleri kuvvetlendirir ve parlatır. Hurma A vitamini ihtiva ettiğinden hurma yiyenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz sorunları olmaz. İkinci dünya savaşında gece hücumu yapacak olan Amerikan pilotlarına hedeflerini daha net görebilmeleri için hurma yedirmiştir. Göz sinirlerini kuvvetlendirici özelliği vardır. Çok çok yendiği takdir de her şeyin çoğunun zararlı olduğu gibi hurma da göze zarar verebilir.

Kulak: Hurma ihtiyarlıktan dolayı oluşan kulak uğultusu duyma zafiyeti gibi kulak rahatsızlıklarında da faydalıdır.

Göğüs: En iyi göğüs ilacı hurmadır. Hurma balgama ve nefes borusuna, öksürüğe çok iyi gelmektedir.

Kan Damarları: Hurma kan damarlarını yumuşatır. Günümüzde damar sertliği denen şeyi engeller. Ayrıca kanı temizler ve tansiyonu düzenler.

Kolesterol: Kahve ve yağ kandaki kolesterolün yükselmesinde etkendir. Araplar bol miktarda kahve yağ yerler Fakat laboratuvar araştırmalarında görülmüştür ki Araplarda bu hastalıktan eser yok. Çünkü kahve ve diğer yiyeceklerin yanında mutlaka hurma vardır. Hurma kolesterole geçit vermiyor.

Bel Ağrıları: Hurma bel ağrılarına iyi gelir, bel ağrısını hafifletir.

Böbrek ve Mesane: Hurma böbreklerin yıkanmasına yardım eder. Böbreklerin çalışmasını kuvvetlendirir. Mesane ve böbrek iltihabına şifa verir. Hurmanın suyu böbrek taşlarını da yok eder. 6-7 hurma parçalanarak bir bardak suya konur birkaç saat sonra süzülür ısıtılarak günde iki defa içilir. Bu 15 gün yapılırsa böbrek taşlarını yok eder.

Karaciğer: Hurma çam fıstığı ile yenirse karaciğeri temizler ve kuvvetlendirir. Aynı zamanda safra taşını da yok eder.

Mide ve Bağırsaklar: Kişi ishal olduğu veya kustuğu zaman vücut çok su, tuz, potasyum, sodyum ve glikoz kaybeder. Hurmada ise bu unsurlardan bol miktarda bulunur. Böyle durumlarda hurma suyu hazırlanır, ondan kafi miktar alınırsa kaybedilen mineraller ve güç telafi edilmiş olur. Hurma imsak halinde de bağırsaklara yardımcı olur. Bağırsaklar tarafından kolay emilmesi cihetiyle bağırsakların çalışmasını sağlar ve dolayısıyla imsak halini giderir. Karında bulunan asalaklar için de hurma faydalıdır.

Kanser: Hurmayı devamlı yemek kansere yakalanmamanın en önemli sebeplerindendir. Hurma magnezyum ihtiva ettiğinden kansere manidir. Devamlı hurma yiyen Araplarda kanser hastalığı pek görülmemektedir.

Basur: Hurmayı yemeye devam etmek yani sürekli yemek basuru engeller. Basuru olanlara da şiddetinin hafiflemesine sebep olur.

Hurma Çekirdeği: Hurma çekirdeği, hurmanın içinde sert yapılı, hurmanın bir parçasıdır. Hacmi hurmasına göre değişen hurma çekirdeği de en az hurmanın kendisi kadar faydalıdır.

Hurma çekirdeği “kıtmir denen ince bir zarla kaplıdır. Ortasından uzunlamasına bir yarık vardır. Bu yarığa “uhdut” denir. Yarığın içinde ince bir ip vardır buna da fetil denir. Çekirdeğin sırt kısmında da bir nokta bulunur bu noktaya da “nakir” denir.

Hurma uzmanları hurma cinsini tayin etmede hurmanın kendisine değilde çekirdeğine itimat ederler. Yani arkasındaki noktadan ve yarığın şeklinden hurmanın cinsinin ne olduğu tam olarak belli olur yoksa meyvesi insanı yanıltabilir. Konunun detayını yani hangi hurmanın çekirdeği nasıl olur konusu bizi çok ilgilendirmediği için bu konuyu tayyedip geçeceğiz. Hurma çekirdeğinden tıbbi sabun üretilir. Bu sabun mantar tedavisinde ve mikrop kırıcı olarak kullanılır.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

hurmanin-besin-degeri

Bu yazı hurmanın zararları faydası kütüğü besin değeri mucizeleri arapçası içeriği çeşitleri yararları nerede saklanmalı yetişir satılır nedir neden kutsaldır neye iyi gelir hurma ne işe yarar hurma nasıl yetiştirilir kurutulur dikilir yenmeli yenir üretilir ekilir olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: yabani hurma arek fufal nasil yetistirilir,yabani hurmanın faydaları,hurma nasıl saklanır,hurma safra kesesi icin faydalımı,hurma safra kesesi,hurma nasıl saklanmalı,hurma nasıl kurutulur,hurma nasıl korunur,hurma çekirdeği nasıl tüketilir,hurma bitkisinin budanması

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.