Hindistan Cevizinin Faydaları ve Yararları

Özellikle son dönemlerde ithalatı artan ve ülkemizde de raflarda sıkça görmeye başladığımız bir meyvedir hindistan cevizi. Zira geçmiş dönemlerde kimsenin bilmediği hindistan cevizini şimdilerde çocuklar bile biliyor.

Sizde hindistan cevizinin faydaları ve yararları hakkında bilgi sahibi olmak ister misiniz? Merak edilenlerle hindistan cevizi konusuna açıklık getirmek istedik bu yazımızda.

Hindistan Cevizi: Tropikal bölgelerde yetişen, hurma cinsinden bir çeşit ağacın meyvesidir. Portakaldan büyüktür. Kabuğu çok serttir. İçinde süt gibi bir sıvı vardır. Yemişin içinde kabuğuna bitişik yağlı ve nişastalı eti vardır. Büyük ve Küçük olmak üzere iki çeşidi vardır. Hekimlikte küçükleri kullanılır. Hindistan Cevizi bütün amino asitleri içeren yüksek kalitede protein içeriğine sahiptir. Potasyum, sodyum, magnezyum, ve sülfür açısından da zengin bir besindir.

Yetiştirildiği Yerler: Tropikal iklim bölgelerinin tamamında yetişmekle birlikte özellikle Sri Lanka, Tayland, Malezya ve Fildişi sahillerinde üretilmektedir.

Hindistan Cevizinin Faydaları: İdrar söktürür. Reflü hastalığına iyi gelir. Balgamı keser. Ağız kokusunu giderir. Felce ve titremeye iyi gelir. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını giderir. Hazımsızlık, kolit, mide ülseri, ishal, kusma, gaz, dizanteri rahatsızlıklarına karşı da oldukça değerli bir besindir. Kusmayı yatıştırmak için diğer metodlar başarısız kaldığında hindistan cevizi çok değerli bir besindir. Hindistan cevizi’nin özü sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Kurutulmuş hindistan cevizinin enerji değerleri oldukça yüksektir. Olgunlaşmış kuru bir hindistan cevizi midedeki fazla asit problemlerinin tedavisinde de etkilidir ve hastada rahatlama sağlar.

Hindistan Cevizi Nasıl Kullanılır? Kabuğun içindeki etli kısmı ve tohumları kullanılır. Şekerle birlikte yenirse hem vücuda fazla ağırlık vermez hem de cinsel gücü arttırır. Suyunu içebileceğiniz gibi; Uzak doğu yemeklerinin pişirilmesinde kullanabilirsiniz. Etli kısmını ise ham olarak yiyebilir, ya da öğütüldükten sonra sıkıp sütünü çıkartabileceksiniz.

Muhafaza Koşulları: Kırılmamış hindistan cevizleri oda sıcaklığında 4 aya kadar saklanabilir. Rendelenmiş cevizler ağzı iyice kapatılmış kaplarda yada naylon torbalarda buzdolabında dört güne, buzlukta ise altı aya kadar saklanabilir. İçindeki yağ oranı uygun koşullarda saklanmazsa hemen ekşimesine sebep olur.

Konu ile ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı bize iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

hindistan-cevizinin-kalorisi

Bu yazı hindistan cevizinin cilde faydaları kalorisi kurutulması fiyatı suyu özellikleri nasıl yenir soyulur kurutulur yenilir kırılır yazılır yapılır kullanılır ne işe yarar nedir nerede bulunur ne kadar nereden gelir neye faydalı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: Hindistan cevizi mail,hindistan cevizi bozuk olduğunu nasıl anlarız,hindistan cevizinin bozuk olduğunu nasıl anlarız,hindistan cevizinin,hindistan cevizinin faydaları,hindistan cevizi değerleri,hindistan cevizinin kalorisi,hintistancevizi bozulduğunu nasıl anlariz,hindistan cevizi bozulduğunu nasıl anlarız,Hindistan ce izi in yararlari

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.