Hibiskus Çayı Ne işe Yarar Nasıl Yapılır

Bazı çaylar ya da bitkiler var ki ne yazık ki ülkemizde yetişmediği için çok fazla tanınmıyor ve bu sebepten kullanım oranları da aynı oranda düşük kalıyor. İşte buna en güzel örneklerden birisi de hibiskus bitkisidir.

Hibiskus çayı da çok faydalı ve yararlı bir içecek olmasına rağmen hak ettiği rağbeti görmüyor. Bu yazımızda hibiskus çayının hazırlanış aşamasını ve faydalarını anlatmaya çalışacağım.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır? Hibiskus çayını sadece kurutulmuş hibiskus çiçeğinden hazırlayabilir ve tat vermesi için de sadece bir miktar zencefil, tarçın veya limon suyu kullanabilirsiniz.

Bir bardaklık suyu kaynattıktan sonra 1-2 çay kaşığı kuru hibiskus yaprağını içine atın. Demlenmesini beklerken ağız tadınıza göre tarçın veya zencefili bu zaman diliminde ekleyebilirsiniz. 15-20 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz.

Daha güçlü bir tat için ya daha fazla hibiskus kullanabilirsiniz. 20 dakikadan fazla demleme halinde çayın tadı biraz acı hale gelecektir. Yine ağız tadınıza göre limon suyu veya balla tatlandırabilirsiniz. Daha fazla hazırlayıp depolamak isterseniz buzdolabında 3 güne kadar tazeliğini korur.

Hibiskus Çayının Faydaları: Kafeinsiz olan ve yüksek düzeyde C vitamini içeren hibiskus bitkisi aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Diğer faydalarını sıralamak gerekirse; Tansiyonu düşürür, Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır, Antioksidandır, Kolesterolü düşürür, Mide kanserine karşı koruma sağlar, Şişliği alır Sindirim sistemini çalıştırır, Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır, Kilo vermeye yardım eder.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri: Hibiskus çayı genel olarak güvenli kabul edilirken bazı özel durumlarda kullanılması asla tavsiye edilmemektedir.

Hamilelik döneminde kullanılan hibiskus çayının düşüğe yol açtığı durumlar görülmüştür. Emzirme döneminde bulunan kadınlara da önerilmemektedir. Hibiskus çayı veya özü tansiyon ve kolesterol ilaçlarıyla etkileşime geçebilir ve olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu yüzden düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin hibiskus veya diğer bitkisel çayları kullanmaya başlamadan önce kesin suretle doktora danışması gerekir.

hibiskus-cayinin-zayiflamaya-etkisi

Bu yazı hibiskus çayının zayıflamaya etkisi fiyatı faydaları zararları kullanımı diğer adı ne işe yarar ne kadar içilmeli nerede satılır bulunur hibiskus çayı nasıl içilir yapılır tüketilir kullanılmalı neye iyi gelir hazırlanışı yapılışı tarifi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: hibiskus çayı zayıflatırmı kadınlar kulübü,hibiskus çayı kullananlar kadınlar kulübü,hibiskus çayı kadınlar kulübü,hibiskus çayı nasıl yapılır,hibiscus çayı ne işe yarar,hibiskus cayinin faydaları,hibiskus faydaları,hibiskus nerede satılır,Hibiscus Çayının nerde satılır,hibiscus çayı ile zayıflayanlar

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.