Göz Kuruluğu Nedir Nasıl Anlaşılır Tedavi Edilir

Bu yazımızda sizlere göz kuruluğu ya da gözlerde kuruluk ve kuru göz olarak nitelenen bir rahatsızlık hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Vücudumuzun en önemli organlarından birisi olan göz, bazı durumlarda kurur ve bu rahatsızlık daha farklı sıkıntıları da beraberinde getirebilir. Şimdi dilerseniz ilk önce göz kuruluğunun tanımı ve daha sonra ise nedenleri ile tedavisi hakkında kısaca bilgiler verelim.

Göz Kuruluğu Nedir? Gözyaşı sıvısı, gözün sağlıklı olmasını ve gözün kırpma hareketi yaparken kendimizi daha rahat hissetmemizi sağlar.

Bazı insanlarda farklı sebepler ve nedenlerle gözyaşı üretimi azalır veya üretilen gözyaşı kalitesinde bozulma meydana gelir ya da gözyaşı tamamen kurur. Bu durumda ortaya çıkan rahatsızlık kuru göz ve göz kuruluğu olarak adlandırılır.

Göz Kuruluğunun Belirtileri: Göz kuruluğu rahatsızlığı; hafif, orta ve şiddetli olmak üzere 3 gruba ayrılır. Genel olarak gözde; yanma, batma, kızarıklık, bulanık görme ve görme azlığı gibi belirtiler gösterir. Bu belirtilerin derecesi 3 grup için farklı oranlarda görülür.

Göz Kuruluğunun Nedenleri: Kuru gözlerin çok farklı nedenleri vardır. Şimdi sizleri fazla bunaltmadan kısaca bunları sıralamak istiyorum.

Birçok ilaç göz yaşı miktarını ve göz yaşı kalitesini azaltarak kuru göz hastalığına neden olabilir.  Diüretik, Beta-bloker, Antihistaminik, Uyku ilaçları, Ağrı kesici, Sinir ilacı bu ilaçlara örnek verilebilir.

Kuru Göz hastalığı başka hastalıklarla ilişkilendirilebilir. Örnek vermek gerekirse; artrit romatizma ve Sjögren hastalığının sonucunda gözlerde kuruluk olması çok normaldir.

Yoğun bilgisayar kullanımı, klimalı ortamlar, lens kullanımı, göz ameliyatları, sigara, romatizma, göz tansiyonu, yaşlılık, menopoz ve çevresel faktörler ile yaşam kalitesi göz kuruluğunu etkileyen diğer önemli nedenlerdir.

Göz Kuruluğunun Tedavisi: Suni şekilde üretilen gözyaşları, kuru göz hastalığının başlıca tedavi yöntemidir.

Farklı çeşitlerde suni gözyaşı damlaları vardır, bunlardan bir kaçını deneyerek kendiniz için en uygun olanını kullanabilirsiniz. Aralarındaki farklılıklar içerdikleri etken maddeye ve ambalajına (çok kullanımlık şişe, tek kullanımlık ampul) göre değişir.

Suni gözyaşları sadece göz yüzeyini yıkayıp uzaklaşırken, kronik kuru göz hastalarında suni gözyaşı tedavisi tek başına yeterli olmamaktadır. Restasis, Depores adlı göz damlaları da kuru göz tedavisinde kullanılan önemli ilaçlardır.

GÖZ KURULUĞU SORUNUNUZ MU VAR? MERAK ETTİĞİNİZ SORULARI YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA İLETİN. EN KISA SÜREDE CEVABINIZI ALIN

goz-kurulugu-icin-sprey

Bu yazı göz kuruluğunun belirtileri sebepleri zararları nelerdir kesin tedavisi var mı nedeni sonuçları nedir nasıl anlaşılır tedavi edilir önlenir giderilir anlaşılır geçer belli olur ne iyi gelir ne demektir için sprey göz damlası lens kullanılan jel ilaçlar damlası ameliyatı testi fiyatı kuru göz sendromu hastalığı ne demek konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: göz kuruluğu nasıl anlaşılır,göz kuruluğu için sprey fiyat,göz kurulugu nasıl gecer,göz kuruluğu ve romatizma,göz kuruluğunun zararları

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.