Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

geniz akıntısı nedirGeniz akıntısı nedir, geniz akıntısı tedavisi, geniz akıntısının zararları, geniz akıntısının nedenleri, geniz akıntısının sebepleri, geniz akıntısına çözüm, geniz akıntısına son, geniz akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısı için ne yapılmalı.

Geniz akıntısı aslında burun akıntısı ile karıştırılan bir akıntı türüdür. Geniz akıntısına neden olan yapışkan sıvı burunda değil, sinus bölgesinden kaynaklanmaktadır. Burun akıntısı normal şartlarda sağlıklı insanlarda görülebilirken geniz akıntısında kuvvetle muhtemel bir burun veya boğaz bölgesi akıntısı vardır. Şimdi geniz akıntısının nedenleri, geniz akıntısının sebepleri ve geniz akıntısı neden olur, nasıl geçer, ne iyi gelir, tedavisi nasıldır sorularına yanıtlar veren makalemize geçelim.

?
Burun ve sinüslerimizden kaynaklanıp genizden boğaza ulaşan yapışkan kıvamdaki akıntıya mukus adı verilmektedir. mukusun sıvı ve akışkan hali ise toplumda akıntı olarak tanımlanmaktadır. Geniz akıntısı ise sinüslerde üretilen mukusun burun yerine geniz yoluyla boşalması olarak bilinmektedir.

Geniz Akıntısının Belirtileri Nelerdir?
• Boğaz bölgesinde balgam birikmesi ve bunun boğazda meydana getirdiği dolgunluk ve rahatsızlık hissi,
• Özellikle sabah kalktığınızda boğazda görülen gıcık hissi ve bundan dolayı ortaya çıkan boğazı temizleme refleksi, öksürük veye tıksırık nöbetleri (FARENJİT)
• Sürekli ve devam eden bir sümkürme arzusu
• Öksürük
• Ağız kokusu
• Midede ekşime, mide ağrısı ve midede kramp hissi

Geniz Akıntısının Sebepleri
Burnun salgılamakta olduğu mukus sıvısı bazen bir takım iç veya dış etkenler nedeniyle normalden daha fazla salgılanmaya başlayabilir. Örneğin üst solunum yolları enfeksiyonları, alerjen etkenlerin oluşturduğu alerjiler, buruna giren yabancı cisimler vb. nedenlerle burun ve geniz akıntısına neden olabilecek derecede sümük salgısı olabilmektedir. Mukusun katı ve yapışkan hale gelebilme kapasitesi nedeniyle bu tür etkenlere maruz kalan kişilerde aynı zamanda burun tıkanıklığı (burnun tıkanması) şikayetleri de oluşabilmektedir. Nukozanın normalden fazla salgı üretmesi durumunda mukus daha sıvımsı hale gelir ve aşırı miktarda olduğu için yapışkan özelliği de kaybolur ve genizden boğaza akmaya başlar. Bu durumda da geniz akıntısı denilen rahatsızlık ve şikayet türü ortaya çıkmaktadır. www.bitkiselkadin.com

Geniz Akıntısına Neden Olan Etkenler
• Havada bulunan toz, duman ve partiküller,
• Bazı bebeklerde inek sütü ve diğer süt ürünleri genizde alerjik etki oluşturabileceği için geniz akıntısına neden olabilir.
• Kuru havalı ortamlar özellikle kışın kaloriferle ısınan ve yeteri kadar nem ayarı yapılmayan binalarda yaşayanlar geniz akıntısı ile sıkça karşılaşırlar
• Sigara içen kişilerde balgam ve geniz akıntısı şikayetleri sıkça görülebilir
• Alkol ve kafeinli içecek tüketimi de geniz akıntısına neden olur.
• Nezle, grip ve sinüzit gibi solunum yolu hastalıkları geniz akıntısının nedenleri arasında sıkça karşılaşılanıdır.
Gebelik ve doğum kontrol hapları kadınlarda geniz akıntısını sorununa yol açabilir

Geniz Akıntısına Karşı Ne Yapmalı
Öncelikle geniz akıntısı yukarıdaki etkenlerden kaynaklanıyorsa bu etkenlere neden olan ortam şartlarını iyileştirerek geniz akıntısını önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Ayrıca bakteriyel enfeksiyon hastalıkları nedeniyle görülen geniz akıntısı antibiotik tedavisi ile geçebilir.

• Günlük sıvı tüketimini artırmalısınız. Özellikle geniz akıntısına bitkisel ve doğal çözüm tedavisi olabilen sıcak bitkisel çaylar geniz akıntısına iyi gelir. Sıcak bitkisel çaylar içilirken bu bitki çaylarının buharını da solumanız faydalı olacaktır.
• Burnunuzu düzenli olarak tuzlu su ile yıkayın. Tuzlu suyu evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.
• Bunun için bir litre kaynamış soğumuş suyun içine bir tatlı kaşığı tuz ve karbonat katıp karıştırmanız yeterlidir. Hazırladığınız bu suyu bol bol burnunuza çekebilirsiniz.
• Akıntı sebebi sinüzit ise muhakkak bir kulak burun boğaz doktorunu ziyaret edip tedavi olun.
• Alerjiniz varsa tedavi olun.
• Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durun.
• Plaza veya rezidans yaşamınız varsa burun nemlendirici kremlerden kullanın.

Bu yazı bitkiselkadin.com tarafından geniz akıntısı nedir, geniz akıntısı tedavisi, geniz akıntısının zararları, geniz akıntısının nedenleri, geniz akıntısının sebepleri, geniz akıntısına çözüm, geniz akıntısına son, geniz akıntısına ne iyi gelir, geniz akıntısı için ne yapılmalı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: geniz akıntısına ne iyi gelir,geniz akıntısına doğal çözüm,geniz akıntısı,geniz akıntısını kesmek için,bogaz akintisina ne iyi gelir,geniz yanmasına ne iyi gelir,geniz akıntısı belirtileri,bebeklerde geniz akıntısına ne iyi gelir,geniz akıntısına çözüm,boğazdaki gıcığa ne iyi gelir