Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Dilerseniz ilk önce geniz akıntısının ne olduğunu tam olarak anlamaya çalışalım.

Geniz Akıntısı: Burun ve sinüslerden kaynaklanıp genizden boğaza ulaşan yapışkan kıvamdaki akıntıya mukus adı verilir. Mukusun sıvı ve akışkan hali ise toplumda akıntı olarak tanımlanmaktadır. Geniz akıntısı ise sinüslerde üretilen mukusun burun yerine geniz yoluyla boşalması olarak bilinmektedir.

Geniz Akıntısının Belirtileri Nelerdir?
Geniz akıntısı sorunu yaşadığınızı nasıl anlarsınız? Belirtileri dikkatlice okuyalım.

Boğaz bölgesinde balgam birikmesi, Özellikle sabah kalktığınızda boğazda görülen gıcık hissi ve bundan dolayı ortaya çıkan boğazı temizleme refleksi, Sürekli ve devam eden bir sümkürme arzusu, Öksürük, Ağız kokusu, Midede ekşime, mide ağrısı ve midede kramp hissi geniz akıntısının belirtileridir.

Geniz Akıntısına Neden Olan Etkenler
Eğer ki geniz akıntısını oluşturan nedenleri bilirseniz bu konuda kendinizi daha iyi koruyabilirsiniz. Sıralanan durumlar geniz akıntısına neden olabilir.

Sigara kullananlar, Alkol ve kafeinli içecekleri yoğun şekilde tüketenler, Kuru havalı ortamlar özellikle kışın kaloriferle ısınan ve yeteri kadar nem ayarı yapılmayan binalarda yaşayanlar, Gebelik ve doğum kontrol hapı kullananlar, Nezle ve grip gibi solunum yolu hastalıkları çekenler geniz akıntısı sorununu yaşayabilirler.

Geniz Akıntısına Karşı Ne Yapılabilir
Geniz akıntısına karşı aşağıda verilen önerileri uygulamanız faydalı olacaktır.

– Günlük sıvı tüketimini mümkün olduğunca artırmalısınız. Özellikle geniz akıntısına bitkisel ve doğal çözüm tedavisi olabilen sıcak bitkisel çayları bol miktarda tüketin.
– Burnunuzu düzenli olarak tuzlu su ile yıkamaya çalışın. Tuzlu suyu evde kendiniz kolayca hazırlayabilirsiniz.Bir litre kaynadıktan sonra soğumuş suyun içine bir tatlı kaşığı tuz ve karbonat katıp karıştırmanız yeterlidir. Hazırladığınız bu suyu bol bol burnunuza çekebilirsiniz.
– Akıntı sebebi sinüzit ise muhakkak bir kulak burun boğaz doktorunu ziyaret edip tedavi olmalısınız.
– Alerjiniz varsa bu konuda mutlaka tedavi olun.
– Alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durmaya çalışın.
– Burun nemlendirici kremleri kullanarak nefesinizi açın.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

geniz-akintisina-ne-iyi-gelir

Bu yazı geniz akıntısına iyi gelen ilaçlar bitkiler yiyecekler ne iyi gelir bağlı öksürük antibiyotik soğan kürü doğal kesin çözüm çare tedavisi nedir geniz akıntısı nasıl durdurulur temizlenir geçer kurutulur önlenir şurup sprey tuzlu su hangi doktor bölüm bakar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: geniz akıntısına ne iyi gelir,geniz akıntısına doğal çözüm,geniz akıntısı,burun akıntısı nasıl geçer ahmet maranki,geniz akıntısını kesmek için,geniz yanmasına ne iyi gelir,bogaz akintisina ne iyi gelir,geniz akıntısına ne iyi gelir kadınlar kulübü,geniz akıntısı belirtileri,bebeklerde geniz akıntısına ne iyi gelir

3 Comments on Geniz Akıntısı Belirtileri ve Tedavisi

  1. degerli hocam.. öksürükle başlayan hastalıgım asırı terlemeile devam etti antibiyotık öksürk şurubu balgam söktürücü toz vs kullandım.. 35 gün kadar geçen süreçte öksürügüm ve terlemem azaldi.. ancak genizakıntısı sebebiyle 7 gündür gündüz ve geve özellikle sabahları 25 30 35 sn nefes durması daha fazla sn yelerde de olabiliyor .. ölüm korkusu hissi yasatıyor.. her seferinde nefesi yeniden alamayacagım sanıyorum. beyaz yaışkan bişey nefes boruma tıkanınca çıkaramıyorom.. şu sıralar ölümü bekliyorum.. yardim cı olurmusunu.. 35 yasındayım..

  2. selamalar hocam 1968 dogomlu almanyad 06.06. 2012 yilinda burun amelyati oldum burnumun sol tarafinda nefes alamak tan zolaniyordum ve yatigim Zaman hep agzi acik yatiyordum. Amelyat oldum nefesalmam cok rahatlasti.Ama sikayetim genzime devamli (Sümük )akiyor.Hele sabahlari kalktigim an bogazm .Kuru birsekilden uyaniyorum.buda beni asiri derecede rahatsiz ediyor.Dr.konustum normal diyor ama bu benden amelyatan sonra oldu. Bukonuda bana nasil yardimci olabilirsiniz.tesekür ederim.

  3. 2,5yasindaki cocuklar icin de tuzlu suyla burnu yikama yapilablirmi?

    Cevap: hayır yapılmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.