Funda Yaprağı Çayının Faydaları ve Zararları

Uzun bir aradan sonra yeniden sizlerle birlikteyim. Kaldığımız yerden bitkisel çayları anlatmaya ve sizlere tanıtmaya devam edeceğim.

Bu yazımızda sizlere funda yaprağı çayının faydaları ve zararları hakkında bilgi vereceğim.

Özellikle vücut temizliği ve bağırsak sorunlarından dolayı oluşan hastalıklarda kullanılan funda bitkisi ya da funda yaprağından elde edilen funda yaprağı çayının faydaları ve tarifi konusunda bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Funda Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır? İyi bir funda çayı hazırlamak için yarım litre kaynamış iyi suyu ateşten alarak 6 çay kaşığı funda kurusu atın. 10-15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Dilerseniz balla tatlandırabilirsiniz.

Funda yaprağı çayının tavsiye edilen tüketim miktarı günde 1-2 fincan olarak belirlenmiştir. Funda çayını kurutulmuş ya da taze bitkiden hazırlayabilirsiniz. Bitkinin hem çiçekleri hem de yaprakları sağlığa faydalıdır. Kurutulmuş funda kuru, fazla ışık almayan bir yerde hava geçirmez kapta muhafaza edilmelidir.

Funda Yaprağı Çayının Faydaları: Botanik adı Calluna vulgaris olan funda çiçeği süpürge otu olarak da bilinir.

Bitki her ne kadar güzel çiçekleri için dekoratif bir bitki olarak popülerlik kazanmış olsa da yüzyıllardır yaşlılığın etkilerinin azaltılmasından cildi güzelleştirmeye kadar pek çok farklı amaçlarla kullanılmıştır. Funda Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında toplanarak kurutulur. Bitki çok uzun ömürlüdür ve 50 yıla kadar yaşayabilmektedir.

İdrar yolu hastalıklarının tedavisine yardımcı olur, Sistit tedavisinde kullanılır, Böbrekleri temizler, Mesane problemlerinde kullanılır, Romatizma tedavisinde kullanılır, Gut tedavisinde yardımcı olarak içilir, Soğuk algınlığına iyi gelir, Öksürüğü alır, Çeşitli sindirim sistemi problemlerinde kullanılır, Prostat sorunlarına iyi gelir, İshale iyi gelir, Karın ağrısını alır, Uyku getirir.

Funda Çayının Yan Etkileri: Funda çayı tüketimi genel olarak güvenli kabul edilir ve alerjik bir reaksiyona neden olmaz. Ancak diğer bitkilerde olduğu gibi funda çayını tavsiye edilen miktarlarda tüketmelisiniz.

Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız (tansiyon ilaçları, kan incelticiler, depresyon ilaçları gibi) funda çayı içmeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Kas lifleri üzerinde etkili bir madde olan tanen yönünden zengin funda çayı uzun sürelerde tüketilmemelidir. Örneğin 2 hafta içtikten sonra 2 hafta vücudunuzu dinlendirebilirsiniz. Sürekli olarak tanen almak karaciğer hasarına yol açabilir.

Emzirme, hamilelik öncesi ve hamilelik dönemlerindeki etkileri hakkında bilimsel bir çalışma bulunmadığı için tüketmemek ya da doktor tavsiyesi ile tüketmek daha doğru olacaktır.

FUNDA YAPRAĞI ÇAYI HAKKINDA MERAK ETTİKLERİNİZİ YAZIYA YORUM YAPARAK UZMANLARIMIZA SORABİLİRSİNİZ

funda-cayi-nasil-icilmeli

Bu yazı funda yaprağı çayının faydaları zararları nasıl demlenir ile zayıflayanlar ne işe neye yarar nasıl kullanılır hazırlanışı yapılışı ne zaman içilir nasıl içilmeli zayıflatır tarifi kullanımı kullanıcı yorumları kullananlar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: funda yaprağının faydaları ve zararları,funda otu faydaları ve zararları,funda otunun faydaları,funda yaprağı,funda yaprağı çayının faydaları,funda yapragı göz tansiyonu yaparmı,funda yaprağı nasıldır,kurutulmuş funda yaprağı zayıflatırmı,tansiyon ilacı kullananlar funda yaprağı çayı içebilir mi

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.