Evlilikte Yaş Farkı Sorunu

Evliliklerde yaşça büyük olan genelde erkek oluyor. Ortalama olarak evliliklerde erkek kadından büyüktür ya da bu, evlenilecek erkekte bir koşul olarak aranır. Aslında bu sorunun kişiden kişiye, kültürden kültüre değiştiği de bir gerçek. Yaşça büyük olan kollayıcı mı?

Evlilikte erkeklerin yaşça büyük olması beklenir. Bunun nedenlerinden biri, yaşadığımız toplumun kadın ve erkeğe bakışıdır. Yaşadığımız toplum genelde yaşça büyük olmanın bir üstünlük olduğunu kabul eder. Böylece sebepsiz erkek koruyucu, kollayıcı rol üstlenir.

Erkeklerin Geç Olgunlaşması Kız ve erkek çocukların ergenliğe girme yaşları aynı değildir. Kızlar erkeklere göre ergenliğe önce girerler. Kızlar daha erken olgunlaştıkları için, kendilerinden yaşça büyük erkeklerden hoşlanırlar.

Erkek ne kadar büyük olabilir
Erkeğin yaş farkının 3-5 yılla sınırlı kalması ideal olarak görülür. Ancak 10 yılın üzerine çıktığı durumlarda o ilişkiye ve kişilere farklı bir gözle bakılır. Yaşça epey büyük olan erkeğin kariyeri ya da maddi durumunun genç bir kadın için etkileyici olduğu, kadın açısından bir çıkar ilişkisinin söz konusu olabileceği düşünülür.

Olgun kadın-genç erkek ilişkisi
Kızı yaşında bir kadınla birlikte olan erkek mi yoksa oğlu yaşında bir erkekle birlikte olan kadın mı daha çok tepki görür? Tabii ki ikinci şık… Oysa “aşkın yaşı olmaz” değil midir bizim en sahiplendiğimiz özlü sözlerden biri? Yaşça küçük olan, büyüğün olgunluğundan, hayat tecrübesinden faydalanmak isterken, büyük olan da diğerinin enerjisine hayran olamaz mı? Tabii bir de kişilik meselesi var. Her olgun kişi, yaşından beklendiği gibi köşesine çekilmiş, ağır adımlarla ilerliyor olamaz. Ya da bir gencin yaşından beklenenin çok ötesinde olgunluk sergilediği durumlar yok mu sizin gözlediğiniz?

Yaşı bırakıp, gelişime bakalım
Evlilikte yaş farkı meselesine bakmak, bugüne kadar sabitleşmiş fikirlerin biraz dışına çıkmalıyız. Hayatta her şey bizim düşündüğümüzden farklı olabilir. Bir de tabii asla “asla” dememek gerekir. Düşünün, “Asla kendimden küçük biriyle olamam” ya da “Asla benden 15-20 yaş büyük biriyle evlenemem” dedikten sonra bir gün aşk kapınızı çalarsa?

Yaş ile özdeşleştirilen özellikleri bir tarafa bırakıp kişilere odaklanmak, kişilik özelliklerini tanımaya çalışmak en doğrusu. Yaş farkından ziyade uyuma, gelişim seviyesinin aynı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Birbirine yakın yaşlarda olan insanların hayata bakışlarında derin uçurumlar varsa, sağlıklı bir evlilik yürütmek mümkün olmaz.

Bu yazı evlilikte yaş farkı kaç olmalı, evliliklerde yaş farkı,  eşlerde yaş farkı, evlilikte yaşın önemi, evlilikte kadının yaşının büyük olması, evlilikte erkeğin yaşının büyük olması konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kadının erkekten büyük olması,evlilikte kadının erkekten büyük olması,OLGUN KADIN NASIL TAVLANIR,kadnn erkekten byk olmas,evlilikte kadnn yann byk olmas,olgun erkek genç kadın,kadının yaşının erkekten büyük olması,olgun kadın com,bayanın yas olarak buyuk oldugu evlılık,olgun kadin genc erkek

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.