Ekinezya Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir

Evet bugün itibariyle sitemizde yeni bir bölüm açılıyor ve bu yazı da bu bölümün ilk konusu. Yeni kategorimiz bitkisel çaylar. Artık her türlü bitkisel çay hakkında paylaşımlar bu kategoriden yapılacak.

Bitkisel çayların faydaları, nasıl hazırlandığı ve ne işe yaradığını bitkisel çaylar kategorisini takip ederek öğrenebileceksiniz.

Bu bölümde ilk paylaşmak ve sizlere anlatmak istediğim bitkisel çayımız ekinezya çayı. Özellikle kış aylarında sıkça kullanılan ve soğuk algınlıkları için bulunmaz doğal bir hazine olan ekinezya çayını buyrun beraber okuyalım.

Ekinezya Çayı Nasıl Hazırlanır? Ekinezya bitkisinin hem yapraklarından hem de kökünden çay yapabilirsiniz. Benim sizlere nacizane tavsiyem kurutulmuş ekinezya kökü kullanarak ekinezya çayı hazırlamanız. Biraz acı olabilir ama bu sorunu da hafif bal katarak kolayca çözebilirsiniz. Eğer kök kullanarak yapılan çay damak tadınıza uygun değilse bu seferde yapraklarından çay yapmanızı öneririm.

1 bardak kaynamış suyun içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş ekinezya karıştırmanız yeterli olacaktır. 5-10 dakikalık demlenme süresinin ardından ekinezya çayını sıcak olarak tüketin. Her gün 3 kereden fazla ekinezya çayı içmenizi önermem. Eğer 10 gün aralıksız içerseniz de 2 hafta ara vererek ekinezya çayı kullanın.

Ekiznezya Çayının Faydaları: Özellikle soğuk algınlığına karşı iyi gelir ve ekinezya çayının antiseptik özelliği vardır. Bunların yanı sıra boğaz ağrısına iyi gelir, kuru öksürüğü geçirir, boğaz şişkinliğini alır, kas ve eklem ağrılarına iyi gelir, kansere karşı korunma amacıyla kullanılır, basur tedavisinde kullanılır, çok iyi derecede ateş düşürücüdür, orta dereceli enfeksiyonları tedavi eder, bağışıklık sistemini güçlendirir, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılır, saman nezlesine iyi gelir, migren ağrısını hafifletir, alerji belirtilerini yok eder.

Ekinezyanın Yan Etkileri: Sizde hak verirsiniz ki her güzel şey gibi ekinezyanın da insan sağlığı için yan etkileri var. Bağışıklık sistemi hastalıkları, aids hastalığı, tüberküloz bulunan kişilerin ekinezya çayı kullanmaya başlamadan önce doktorundan onay alması kesinlikle şarttır.

Normalde yan etkisi olmasa bile çok nadir olsa da ekinezya bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olur. Astım hastalığı olanlar, papatya ve diğer çiçeklere alerjisi bulunanlar ekinezya çayı kullanmadan önce doktora danışmalıdır.

Bu yazı ekinezya çayının hazırlanışı faydaları zararları ekinezya çayının fayda ve zararları ekinezya çayı nasıl demlenir yapılır içilir zayıflatır mı hamilelikte kullanımı kimler içemez kullanamaz fiyatı hazırlanışı ekinezya çayı neye iyi gelir ne işe yarar nelere iyi gelir nerede satılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: ekinezya çayının faydaları ve zararları,ekinezya aynn faydalar ve zararlar,ekinezya çayını kimler içemez,kurutulmuş ekinezya,ekinezya çayı faydaları,ekinezya çayı nerede satılır,ekinezya çayının faydaları,ekinezya çayı nelere iyi gelir,ekinezya çayı ne işe yarar,ekinezya cayi astima zaralimi

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.