Ebegümeci Çayının Yapılışı ve Faydaları

Bu yazımızda sizlere ebegümeci çayının faydaları, zararları ve yapılışı hakkında bilgiler vermek istiyorum. Lakin ilk önce ebegümeci bitkisini kısaca tanıyalım.

Ebegümeciyle aynı familyadan olan diğer bitkiler arasında hibiskus, kola fındığı ve kakaoyu sayabiliriz.

İngilizce adı olan “Mallow” Yunanca “yumuşatmak” anlamına gelen bir sözcükten türeyen ebegümecine bu ad cildi yumuşatması ve sindirim sistemini rahatlatması dolayısıyla verilmiştir.

Şimdi ebegümeci çayının hazırlanışını ve faydalarını kısa kısa aktaralım.

Ebegümeci Çayının Yapılışı: 250 gram kaynamış suya 2-4 çay kaşığı kurutulmuş ebegümeci atarak 10 dakika süreyle demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Ebegümeci Çayının Faydaları: Ebegümeci çayı hem sağlık hem de güzellik için kullanılabilir.

– Ebegümeci suyu cildi canlandırmak için yüz yıkama suyu olarak kullanılabilir.

– İçeriğinde bulunan ramnoz, galaktoz, galakturonik asit ve glukuronik asit sindirim sisteminde yaşanan gaz, hazımsızlık, kabızlık gibi sorunlara iyi gelir.

– Ebegümeci çayı solunum yolu, sindirim sistemi ve cilt için bir anti-enflamatuar olarak kullanılabileceği yönünde sonuçlara sahiptir.

– Boğaz ağrısı ve diş eti iltihapları için kullanılabilir. Çay formunda ya da soğuk içecek olarak tüketildiğinde gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olur.

Ebegümecinin Tarihi: Antik Yunan ve Roma döneminden bu yana kullanılmaktadır. Ebegümeci yaprakları, çiçeği ve kökü besin kaynağı olarak veya hastalık tedavisinde kullanılmıştır.

Ebegümecinin Yan Etkileri: Ebegümeci bitkisi genel olarak güvenli bir bitki olarak kabul edilir. Lakin siz yine de her türlü yan etkiden korunmak ve önlem almak için hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun.ebegumeci-cayi-ne-ise-yararBu yazı ebegümeci çayının faydaları zararları nelerdir yapılışı hazırlanışı ne işe yarar nasıl yapılır nerede satılır hazırlanır demlenir ne kadar tüketilmeli nelere iyi gelir nedir fiyatı yan etkileri kullananlar kullanıcı yorumları satın al ibrahim saraçoğlu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: ebegümecinin yapılışı

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.