Dudak Morarması Neden Olur Nasıl Geçer

Bazen kendinizin ya da en yakın dostlarınızın dudaklarının mosmor olduğunu görürsünüz. Şahsen ben belirli bir yaştan önce dudakları morarmış kişileri görünce özellikle bu şekilde makyaj yaptıklarını düşünürdüm. Erkeklerde oluşan dudak morarmasını ise üşüdükleri için olduğunu düşünürdüm.

Bu konuyu araştırıp sizlere paylaşmak istediğim zaman geçmişe doğru bir yolculuk yaptım ve kendi hallerime güldüm. Evet konuyu daha fazla dağıtmadan dudak morarmasını anlatmaya başlayalım.

Dudak Morarması Nedir: İlk önce şunu belirtmek gerekir dudaktaki morluk vücuttaki kan dolaşımında tıkanıklık olduğunu gösterir. Dudağı mor olan insanlarda genellikle nefes alma zorluğu, göğüs ağrısı ve gece kabus görme gibi rahatsızlıklar görülür. Dudak kenarında meydana gelen morluklar yani siyanoz işlemi ile  ilgili organın yeterince kanlanmaması neticesinde oluşur.

Peki sadece siyanoz sırasında yeteri kadar kan dolaşımının olmaması mı dudak morarmasının nedenidir. Bakın dudak morarmasına neden olan bütün etmenleri sıralamak istiyorum. Gerçi hepsi kan dolaşımı ile  ilgili faktörler ama yinede göz atmakta fayda var.

– Kardiyolojik etmenler: Kalbin yeterli kan pompalamaması sonucu kandaki oksijen miktarının yeterince taşınamaması nedeniyle periferde oluşan siyanoz.

– Soğuk: Soğuğun etkisiyle kılcal damarlardaki kanın periferden merkeze çekilerek gösterilen savunma mekanizması nedeniyle dudaklarda morarma görülebilir.

– Akciğer ve solunumla ilgili etmenler: Oksijenin yeterli olarak vücutta dolaşamamasından dolayı dudak morarır.

Peki dudak morarması sorunu ile karşılaşırsak nasıl bir tedavi uygulayabiliriz. Sizlere vereceğim öneriler dudak morarmasını geçirmek için yeterlidir. Fakat yinede içiniz rahat etmezse dahiliye uzmanına görünmenizi öneririm.

Dudak Morarması Tedavisi: Her gün 30 dakika süren yavaş koşu dudağınızın rengini normale döndürebilir. Tahıldan yapılan sirkedamar tıkanıklığını giderme işlevine sahip olmasından dolayı günde içilen 1-2 yemek kaşığı sirke, mor renkli dudağın belli bir süre sonra kırmızıya dönmesine yardımcı olur. Sigara içenler de sigara miktarını azaltırsa dudak morluklarının geçmesi hızlanır.

Bu yazı dudak morarması nasıl geçer dudak morarmasının nedeni sebepleri dudak neden morarır dudak morarmasına ne iyi gelir kesin çözüm iyi gelen bitkiler bitki çayları tedavisi nasıldır  dudak morarmasının tedavisi sebepleri nedenleri neden olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: dudak morarması nasıl geçer,Dudak kenarındaki morluklar nasıl geçer,dudak morluğu nasıl geçer,dudaktaki morluk nasıl geçer,dudak morarmasına ne iyi gelir,dudak kenarları neden morarır,dudaklar neden morarır,dudak morarması neden olur,dudak kenarı morarması,dudak kenarında morluk neden olur

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.