Dudak Mantarına Bitkisel Çözüm

Dudak mantarı, dudak çevresinde görülen ve diğer ağız yaraları (aft, uçuk, dudak siğilleri vb.) ile sıklıkla karıştırılabilen bir rahatsızlıktır.

Dudaklarda görülen dudak mantarlarının nedenleri arasında bağışıklık sistemi yetmezliği, Sjögren’s sendromu gibi hastalıklar, antibiyotik veya kemoterapik ilaçlar kullanımı, demir eksikliği, vitamin eksikliği, epidermolysis bülloza, AİDS gibi bağışıklık sistemini çökerten hastalıklar, bebeklik çağı, mantar enfeksiyonlu kişilerin diş fırçalarını kullanmak ve stresli yaşam tarzıdır. Ancak dudak mantarına neden olan asıl etken Candida albicans adı verilen dudak mantarına neden olan tek hücreli canlıdır.

Dudak mantarının belirtileri arasında en dikkat çeken belirti, dudak çevresi ve ağız içerisinde görülen sarı benek türü belirtilerdir. Bu sarı noktalar ağrısız ve acısız bir gelişim gösterir.

Dudak mantarı tedavisi ve Dudak Mantarından Korunma Yöntemleri
Özellikle beslenme bozukluğu kökenli dudak mantarı rahatsızlıklarını gidermek ve önlemek için yeşil sebzeler, meyveler ve demir elementi bakımından zengin yiyecekler tüketilmelidir. Et ürünleri, sakatatlar (karaciğer ve böbrek gibi) ile B12 vitamini bakımından zengin olan süt ürünleri tüketilmelidir.

Ağız Yaralara Bitkisel Çözüm Yolları ve Dudak Mantarı İçin Doğal Kür İle Tedavi
– Hint yağı da yarım kase süt ile günde 10 to 15 ml karıştırılırsa ve sabah akşam günde 2 kez uygulanırsa ağız ve dudak mantarlarına iyi gelir.

– Lotus çiçeği, yarım kase süt ile karıştırılarak mantar enfeksiyonu olan bölgeye günde 2 kez olmak üzere 15 gün süresince uygulanır.

– Altın mühür bitkisi berberine isimli enzim bakımından zengin olup ağızda çiğnenerek veya dudaklara sürülerek uygulanabilir.

– Beyaz veya Kırmızı Gelincik çiçeği de mantar öldürücü faydaları olan berberin bitkisel enzimi açısından son derece zengindir.

– Çay ağacı yağı ağız ve dudak mantarları için oldukça etkili bir bitkisel yağdır. Günde birkaç kez dudaklara sürülür.

Konu ile ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı bize iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Bu yazı dudak mantarına ne iyi gelir doğal kesin çözüm tedavisi hangi doktor bölüm bakar nasıl geçer tedavi olur iyileşir bebeklerde iç dudak mantarı bitkisel konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: dudak mantarı,dudakta mantar,dudak mantarı nasıl olur,dudak kenarinda mantar,dudak mantarı nasıl geçer,dudak mantarı tedavisi,dudaktaki yağ bezeleri nasıl geçer,dudak mantarı belirtileri,Dudak mantarına ne iyi gelir,dudakta mantar çıkar mı

1 Comment on Dudak Mantarına Bitkisel Çözüm

  1. Merhaba ben de yaklaşık 1 aydır dudak mantarı var ve bir türlü geçmiyor. Doktora gittim ama dudaklarım da hiçbir ilerleme olmadı. Vitamin B, pantenol krem ve daktanol krem kullandım ama dudaklarım hala aynı. Acil yardım lütfen ne yapacağımı bilemiyorum psikolojik olarak çok yoruldum… 🙁

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.