Dengeli Beslenme Nasıl Olur

Şu dönemlerde herkesin dilinde dengeli beslenme terimi oturmuş gidiyor. Şunu yemelisiniz bunu tüketmelisiniz tarzında önerilerde bulunan herkes; en faydalı ve sağlıklı dengeli beslenme tarifini kendilerinin verdiğini savunuyorlar.

Biz bu yazımızda dengeli beslenmenin ne olduğunu ve nasıl dengeli beslenme yapacağınızı sizlere anlatmaya çalışacağız.

Beslenmek, sadece yemekten ibaret değildir. Bilinçli beslenmek, sağlıklı olmanın ilk koşuludur. Öncelikle, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besinler’i tanımalı, Besinlerin Besin değerlerini bilerek ve gözeterek, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermeliyiz.

Sağlıklı ve dengeli beslenme için; öncelikle, alınan gıdaların çeşitli olmasına dikkat edilmelidir. Tek taraflı beslenmek sağlığı olumsuz yönde etkilemektedir. Ayrıca, alınan gıdaların taze olmasına da özen gösterilmeli, suni gıdalardan kaçınılmalıdır. Gün içerisindeki öğün sayısını arttırmak ve düzenli beslenmek de önemlidir.

Yeteri kadar vitamin, protein ve su aldığınızdan ve yağ oranı az besinleri tüketmekten emin olmalısınız. Yağda kızartmak yerine su buharında hazırlanan bir börek hem çok daha hafif hem de çok daha lezzetli olmaktadır.

Tatlılar da güzeldir, ama her şey kararında güzeldir. Gıdaları hazırlarken besin değerlerinin zarar görmemesine de dikkat etmek gerekir. Yemeğin suyuna banarak  yemeniz tavsiye edilir, vücudunuz bundan memnun kalacaktır. Çünkü, vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminler’in büyük bir kısmı yemeğin suyuna karışmış vaziyettedir.

Bütün bunların yanında,alkol ve sigaradan da uzak durmalı ve spor yapmaya özen göstermelidir. Alkolün azı yararlıdır dense de, çok az bir yararı varsa bile, zararı yararından fazladır.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

dengeli-beslenmenin-onemi

Bu yazı dengeli beslenmenin önemi diğer adı yolları nedir spor üzerindeki etkisi dengeli beslenme nasıl olur olmalıdır yapılır nasıldır sağlanır dengeli beslenmek için neler yapmalıyız yemeliyiz tüketmeliyiz nelere dikkat etmeliyiz konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: dengeli beslenme tablosu nasıl olur,dengeli beslenme nedir,dengeli beslenmenin diğer adı,dengeli beslenme nasıl olmalıdır,dengeli beslenme nasıl olur,dengeli ve düzenli beslenme nasıl olur

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.