Defne Yaprağının Faydaları ve Kullanımı

Özellikle yemekleri süslemede ve yemeklere ayrı bir koku katmak için kullanılan bir bitkiden bahsetmek istiyorum size bugün.

Şahsen benim severek tükettiğim ve özellikle de balık yemeklerinde vazgeçilmez unsurlardan olan bir bitki defne yaprağı.

Defne Bitkisi
Ana vatanı Asya olan Defne, İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Türkiye gibi Akdeniz kıyılarına sahip ülkelerde fazla olarak görülür. Akdeniz maki bitki örtüsünün karakteristik bir ağacıdır. Yeşil olan hiç dökülmeyen aromatik kokuya sahip yaprakları et, balık, çorba, balık vesaire yemeklerde koku vermek için kullanılır.

Avrupa’da zeytin yağında konserve edilen mantarların içine mutlaka birkaç defne yaprağı konulur. Defne yağı taze meyvelerden ve yapraklarından elde edilir. Kaynatıldıktan sonra ezilip süzülerek yağı alınır. Tıbbi olarak da kullanılır. Fazla kullanılmamakla beraber meyvesi güzel bir baharattır. Defne sabunu da defne yağından elde edilen bir üründür.

Tıbbi Özelikleri: Yorgunluk, bronşit, uyutucu, mikrop öldürücü, hazım ettirici, spazm çözücü, mide bağırsak gazı söktürücü, idrar söktürücü, nefes açıcı, terletici, hazmettirici ve uyarıcı özelliği vardır. Soğuk algınlığı sebebiyle meydana gelen kırgınlık, romatizma, ağrılarına faydalıdır. Hamilelerin kullanması kesinlikle yasaktır.

Defne Bitkisinin Önerilen Kullanım Şekli
– Defne yaprakları keskin kokusu ile ağızda çiğnenirse ağız kokularını yaraları giderir. Baharlı lezzeti ile sindirim salgılarını arttırır.
– Diş ağrısını dindirmek için 2-3 yaprağını sirke ile kaynatıp dişe gargara yapın.
– Meyveleri idrar söktürücü ve romatizma ağrıları gidericidir.
– Defne sabunundan mikrop öldürücü özelliğinden dolayı cilt mantarına ve saç dökülmesini yavaşlatmak için kullanılır.

– Bitkinin meyvelerinden yapılmış olan defne yağı, bedende anjin, (boğaza haricen sürülür) romatizma, sinüzit nedeniyle ağrıyan yerlere sürülerek rahatlama sağlanır
– Hazmettirici ve uyku için 3 bardak suya 2 yaprak konur 3 dakika kaynatılır. Akşam yemeğinden sonra 1 fincan içilir.
– Defne sabunu saç dökülmesini yavaşlatır. Deri mantarlarına etkilidir.
– Et balık yemeklerine güzel koku verir. 2-3 günlükse de bayatlığını alır .

Konu ile ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı bize iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

defne-yapragi-neye-iyi-gelir

Bu yazı defne yaprağının faydaları zararları özellikleri kullanımı diğer adı saça uygulanması fiyatı nasıl toplanır içilir kurutulur tüketilir demlenir saklanır yetiştirilir neye iyi gelir ne işe yarar nedir ne demek nerelerde bulunur yetişir kullanılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: defne yaprağı nerelerde kullanılır,defne yapra nerelerde kullanlr,defne yaprağı nerede yetişir,defne yaprağı yağı nerelerde kullanılır,defne sabunu neye yarar,defne yaprağı faydaları zararları,Defne yaprağı kullanıldığı yemekler,unutkanlığa defne yaprağı nasıl gelir,defne yaprağı nelere konur,defne yaprağı nerede bulunur

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.