Çoban Çökerten Otu ve Faydaları

Biliyoruz ki binlerce çeşit bitki ve bunların hepsinin de farklı şekillerde insan sağlığı için faydaları vardır. Fakat bazı bitkilerin bırakın faydasını, adını bile bilmiyoruz. Pek çok bitkinin yanından geçsek bile adını ve faydalarını bilmediğimiz için tepkisiz kalıyoruz.

Son zamanlarda çok kişi tarafından kullanılan bir bitkiyi tanıtmak istiyorum size. Çoban çökerten otu olarak bilinen bitki oldukça faydalı ve yararlı. Sizde yazımızı mutlaka okuyarak çoban çökerten çayının faydalarını öğrenmeli ve mutlaka çoban çökerten çayının tadına bakmalısınız.

Özellikle bu yazıyı okuyan erkek arkadaşlar bu otu faydalarından dolayı hem çok sevecek hem de seve seve kullanacak.

Çoban Çökerten Otu
Çoban Çökerten, Çakır Dikeni, Çoban İğnesi, Kokulu Sardunya, Turna Gagası, Deve Çökerten isimleri ile biliniyor. Ana vatanı Güney Afrika olan bu otun farklı adları ve tanımları vardır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaygın olarak yetişmekte olan çok yıllık bir bitkidir. Girintili çıkıntılı yaprakları vardır, çiçekleri açık pembe, koyu pembe ve ya beyazdır. Genel olarak süs bitkisi olarak kullanılır. Çoban çökerten bitkisinin içeriğinde; sabit yağlar, rezin, alkoloitler bulunur. Genel olarak kullanım nedeni sindirim sistemini harekete geçirmek için ve hazımsızlık için kullanılır. Fakat bunun yanında insan sağlığı için pek çok faydaları vardır.

Çoban Çökerten Otunun Faydaları
Vücut direncini arttırıcı, Yüksek tansiyonu normal seviyeye çeker, Kadınlarda yumurtlama problemlerine karşı kullanılır, Erkeklerde antrapoz belirtilerini azaltıcı, Erkeklerde testesteron arttırıcı, dengeleyici ve normal seviyesini koruyucu, Erkeklerde sperm sayısı,miktarını artırıcı etkisi vardır, İdrar söktürücüdür, Taş düşürücü etkiye sahiptir, Kolesterol düşürülmesinde etkilidir, Mide ve bağırsak gazlarının giderilmesinde kullanılır, İshali keser.

Çoban Çökerten Nasıl Kullanılır
Çoban çökerten bitkisi çay yapılarak içilir. Çoban çökerten çayı şöyle hazırlanır: Yarım litre kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı ( 2 gram ) kurutulmuş bitki tozundan dökülür ve 10 dk demlenmeye bırakılır günde iki defa dan fazla içilmemelidir. Çoban çökerten bitkisi bir ay ile iki ay arasında kullanılması tavsiye ediliyor.

Çoban Çökerten Zararları
Hamileler ve çocuklar doktora danışmadan kullanmamalıdır. Tansiyonu düşük olanlar kullanmamalıdır çok güçlü tansiyon düşürücü etkisi vardır.

Konu ile ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı bize iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

coban-cokerten-otu-neye-iyi-gelir

Bu yazı çoban çökerten otunun faydaları zararları yan etkileri resmi kullanımı kullanılışı hazırlanışı diğer isimleri nasıl kurutulur kullanılır hazırlanır yapılır neye iyi gelir neye yarar nerede satılır nerelere yetişir ne işe yarar nedir ne zaman toplanır nereden bulunur alınır hapı yararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: çoban çökerten nasıl kullanılır,coban cokerten nasil hazirlanir,çoban çökerten otu nasıl kullanılır,coban cokerten nasil kullanilir ibrahim saracoglu,çoban çökerten faydaları ibrahim saraçoğlu,çoban çökerten otunun faydaları,coban cokerten otu,çoban çökerten otu ibrahim saraçoğlu,çoban çökerten çayı nasıl yapılır,coban cokerten cayi faydalari

2 Comments on Çoban Çökerten Otu ve Faydaları

  1. çoban çökerten otu gerçekten cinsel yaşamını düzene sokmak isteyenler için bulunmaz bir nimet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.