Burun Tıkanması Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Nefes alıp vermenin insan sağlığı için önemini eminim kimse yadsıyamaz. Burun nefes alıp verirken kullandığımız ve teneffüs işlemi için en önemli organlarımızdan birisidir. Burun ile ilgili olarak ise en çok karşılaşılan rahatsızlık burun tıkanmasıdır.

Burun tıkanıklığının nasıl açılacağını öğrenmeden önce dilerseniz burun tıkanıklıklarının neden oluştuğunu inceleyelim.

Burun iki nedenle tıkanabilir. Birincisi; polen, toz, hayvan tüyü gibi oluşumlara maruz kalındığında burun içinde bulunan kan damarlarının şişmesi, ikincisi ise; yine alerjik veya hastalığa bağlı olarak mukus üretiminin artmasıdır.

Sonuç olarak tıkalı burun neticesinde, solunum güçlüğü, burun akıntısı, burunda kaşıntı ve ağızdan nefes alıp vermek zorunda kalındığı için ağız kuruluğuna yol açar. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için en kısa sürede burun tıkanıklığının yok edilmesi gerekir.

Tıkalı burnu evde doğal yollarla açmak için bazı reçeteler var, ancak burun akıntısı kanla birlikte görülüyorsa veya burnunuz 10 günden fazladır tıkalıysa mutlaka bir doktora görünmeniz şart hale geliyor.

Tuzlu Su: Yarım bardak ılık suda erittiğiniz yarım çay kaşığı tuzu burnunuza damlatarak tahrişi azaltabilir ve burun tıkanıklığını hafifletebilirsiniz. Tuzlu su, mukus sıvısının dışarı atılmasına yardımcı olur ve çocuklarda da kullanılabilir. Tuzlu suyu burnunuza şiddetli çekmeyin çünkü boğaza kaçarak yakabilir. Sırt üstü uzanın ve varsa damlalıkla damlatın. Bir burun deliği için 4-5 damla yeterli olacaktır. Etkisini göstermesi için 5-10 dakika süreyle yatarak bekleyin.

Papatya Buharı: Sakinleştirici etkisi bulunan papatya çayının buharı tıkalı burnu açmak içinde kullanılabilir. Bir tencereye 2-3 bardak dolusu su doldurup kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağı kapatın ve 10 dakika kadar soğumasını bekleyin. Hafif soğumanın ardından 6-7 adet papatya çayı poşetini suya koyun ve tencerenin kapağını kapatıp 5 dakika süreyle bekleyin. Daha sonra tencerenin kapağını açarak çayın buharını burnunuzdan solumaya çalışın ve buhar etkisini kaybedinceye kadar bu işleme devam edin.

Soğan: Soğanın güçlü kokusu aynen mentol gibi, burun tıkanıklığını açmak için kullanılabilir. Soğan kokusu, burun kanallarında biriken mukusu yumuşatarak akmasına ve burnun açılmasına yardımcı olur. Tek sorun ise soğanın bazen gözleri yakması ve ıslatması.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

burun-tikanmasina-evde-cozum

Bu yazı burun tıkanmasına iyi gelen şeyler bitkiler ne iyi gelir doğal kesin çözüm çare nedir hangi doktor bölüm bakar evde çözüm tuzlu su son burun tıkanması nasıl olur geçer giderilir açılır önlenir çözülür burun tıkanınca ne yapılır ne olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: burun kuruluğu için şifali bitkiler,burun kuruluğuna ne iyi gelir,burun kuruluğu bitkisel tedavi,burun kuruluğuna bitkisel çözüm,burun tıkanması nasıl geçer,ibrahim saraçoğlu burun kuruluğu,burun akması nasıl geçer,burun kuruluğuna iyi gelen yağlar,burun tıkanmasına çözüm,burun tıkanmasına bitkisel çözüm

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.