Böğürtlen Çayı Neye iyi Gelir Nasıl Yapılır

Doğada bulunan hemen hemen her bitki başka bir derde deva özellik taşıyor.

Doğa bize bunca şifayı sunarken, deva bulmak adına şifayı kullanmanın onlarca yolu var. Bitki çayı hazırlamakta bu yollardan sadece bir tanesi.

Bu yazımızda böğürtlen çayının faydaları, zararları ve nasıl hazırlanacağını sizlere aktaracağız. Özellikle sindirim sitemi ile alakalı sorunlar yaşayanlar, böğürtlen çayını sıklıkla kullanmalı.

Böğürtlen Çayı Nasıl Hazırlanır? Böğürtlen çayı hazırlamanın pek çok yolu vardır. En popüleri kurutulmuş böğürtlen yapraklarından hazırlanandır.

Kurutulmuş 2 çay kaşığı böğürtlen yaprağını bir bardak çay hazırlamak için kullanabilirsiniz. Suyu kaynattıktan sonra ateşten alın ve böğürtlen yapraklarını atıp 5-10 aralığında dakika demlenmesini bekleyin.

İkinci yol ise çayınızı taze böğürtlen kullanarak hazırlamaktadır. Taze böğürtlenleri bir kap içerisinde ezerek suyunu çıkartın. Bu posalı suyu kaynar suyun içine atın ve 10 dakika süreyle kaynattıktan sonra posayı süzerek çayınızı hazır hale getirin.

Böğürtlen Çayının Faydaları: Böğürtlen başta sindirim sistemi sorunları olmak üzere kalp sağlığından kansere karşı farklı bir çok hastalıkta şifa olarak kullanılıyor. Bakmayın siz boyunun küçük olduğuna, neredeyse her derde deva bu özel bitki.

Kısaca faydalarını sıralamak gerekirse; Bağışıklık sistemini güçlendirir, Kalp sağlığını korur, Boğaz ağrısını alır, İshale iyi gelir, Basura iyi gelir, Varis tedavisinde yardımcı olarak kullanılır, Kansere karşı koruma sağlar.

Böğürtlen Çayının Yan Etkileri: Böğürtlen çayı ishale karşı etkili bir çözüm olmakla birlikte fazla miktarda tüketilmesi mide rahatsızlıklarına, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir.

Tanen içeren böğürtlen çayı uzun süreli tüketimde karaciğer hasarına neden olabilir. Karaciğer hastalığı bulunan kişilerin böğürtlen çayı içmemesi gerekir.

Böğürtlen içerisinde bulunan tanenler aynı zamanda kalsiyum ve demirin vücut tarafından emilimini azaltabilir. Çayınıza limon katarak demiri, süt katarak kalsiyumu dengeleyebilirsiniz. Yine de kemik sağlığını korumak adına böğürtlen çayını tavsiye edilen sürelerde ve tavsiye edilen dozajda tüketmelisiniz.

BÖĞÜRTLEN ÇAYI HAKKINDA SORULARINIZI YAZIN, UZMANLARIMIZ CEVAPLASIN

bogurtlen-cayi-neye-iyi-gelir

Bu yazı böğürtlen çayının faydaları zararları yan etkileri cilde hamilelikte gebelikte içilir mi nedir neye nelere iyi gelir ne işe yarar nasıl yapılır demlenir kalori regl kabızlık yapar mı zayıflatır mı adet söktürücü gaz kabızlık yapar mı özellikleri fiyatı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: böğürtlen çayı neye iyi gelir

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.