Anason Çayı Nedir Nasıl Demlenir Kullanılır

Özellikle depresyon döneminde ve yoğun şekilde uyku problemi çekildiği zaman tavsiye edilen bitkisel çayların başında anason çayı gelir.

Son dönemlerde de bebeklerde kullanımı ile anason çayının faydaları ve yapılışı bir kez daha gündeme geldi. Bu yazımızda sizlere anason çayının faydalarını ve tarifini anlatmaya çalışacağım.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır? Anason çayını bitkinin taze ya da kurutulmuş yaprakları ile tohumlarından hazırlayabilirsiniz. Bir bardak anason çayı için 1 çay kaşığı kurutulmuş anason yaprağı veya 3 çay kaşığı taze yaprak yeterlidir.

Kaynamış suya bu miktarlarda anasonu atarak ateşi kapatın ve çayın 5-10 dakika demlenmesini bekleyin. Eğer çayı kurutulmuş anason tohumlarından yapacaksanız 1 çay kaşığı tohumu havanda iyice ezdikten sonra suya atın ve demlenmesini bekleyin. Uyku verdiği için yatağa girmeden önce içilmesi tavsiye edilir.

Anason Çayının Faydaları: Mısır, Yunanistan, Girit ve bazı Asya ülkelerine özgü bir bitki olan anason ilk olarak Mısırlılar tarafından işlenmiş ve çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.

Anason bitkisinin ve çayının faydalarını ise şu şekilde sıralamak mümkün; Boğaz ağrılarını hafifletir, Akciğerleri rahatlatır, Soğuk algınlığının daha çabuk geçmesini sağlar, Sinüzite iyi gelir, Bronşit tedavisinde kullanılır, Kolik tedavisine yardımcı olur, Şişkinliği azaltır, Hazımsızlığa iyi gelir, Hıçkırıktan kurtulmak için kullanılır.

Anasonun Yan Etkileri: Anasonun yan etkileri konusunda bilimsel araştırma bulunamamasına karşın genel olarak tüketilmesi güvenli bir bitki olarak kabul edilmektedir. Yine de yüksek tansiyonu bulunan hastaların, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların anason çayı veya yağı kullanması tavsiye edilmez.

Hastalığınızla ilgili soru sormak için yorum yazarak sorularınızı iletin…
UZMANLARIMIZ CEVAP VERSİN!
YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

anason-cayi-caiz-mi
Anason Çayı caiz mi sorusuna verilecek cevap: EVET

Bu yazı anason çayı nedir neye yarar ne kadar sürede etki eder ne işe yarıyor neye iyi gelir ne işe yarar ne kadar verilir içilmeli nerede bulunur nasıl demlenir pişirilir yapılır hazırlanır bebeğe faydaları yan etkileri caiz mi zararları faydası konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: Anason tohumu mail,anason çayı ne işe yarar

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.