Adet Kanamasının Az Sürmesi ve Azalması

Adet kanamasının kısa olması, az olması şeklinde adlandırılan rahatsızlığa tıp dilinde hipomenore adı verilmektedir. Önemsenmeyecek bir durum gibi görünse dahi bu rahatsızlık aslında birçok farklı problemi beraberinde getirebilir.

Bazı durumlarda adet süre olarak kısa sürede noktalanırken, bazı durumlarda ise aybaşı kanamasının miktarı az olmaktadır. Biz bunun ikisini de adet azlığı olarak kabul edebiliriz. Şimdi adet kanaması veya aybaşı kanamasının az olması ve azalması hakkında derlediğimiz bilgileri aktaralım.

Adet görülen zamanın en az 2 gün sürmesi ve günde 2 tane pedin değiştirilmesi normal olarak kabul edilir. Bu durumdan daha az olan adet kanamalarına hipomenore denmektedir ve tedavi için doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

Adet Kanaması Miktarı: Normal bir adet kanamasının miktarının tespit edilmesi ve normal olup olmadığına karar verilmesi biraz zordur. Bu durum her kadının ped değiştirme sıklığının farklı olmasıyla alakalıdır. Ancak normal şartlar altındaki bir adet kanamasında kadının günde 2 ped değiştirmesi normal kabul edilmektedir.

Az Gelen Adet Kanaması Nedenleri: Adet döneminde aybaşı kanamasının az olmasının sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Az gelen adet kanaması sebebi çoğunlukla hormonlara bağlıdır. Hormonlar ile alakalı nedenlerden dolayı adet kanaması miktarında azalma görülmektedir.

İlerleyen yaşlarda ve özellikle 40 yaş üstü kadınlarda kadınlık hormonlarında azalma meydana gelmektedir. Hormonların yaş faktörüne bağlı olarak azalması adet dönemindeki kanamayı da etkileyerek adet dönemindeki kanamanın oranını azaltmaktadır.

Bir diğer hormonal neden ise hipotiroidi yani tiroid bezi hormonlarının azalması durumudur (guatr). Guatr hastalığı da az gelen adet kanamasına sebebiyet vermektedir.

Nadiren kürtaj işlemi sonrasında rahim duvarlarında birbirine yapışma durumu oluşabilmektedir. Rahim içi yapışıklıkları az gelen adet kanaması sebeplerindendir. Hatta rahim içi yapışıklık derecesi ileri düzeyde ise adet kanaması hiç görülmeyebilir.

Rahim içi ile geçirilen operasyonlar sonrasında da (örneğin rahim içinden histeroskopla miyom rezeksiyonu gibi) rahim içi yapışıklık durumu gözlemlenebilmektedir. Rahim içi yapışıklıkları adet döneminde meydana gelen kanamanın azalmasına neden olmaktadır. Rahim içi yapışıklığın ileri derecede olması halinde adet kanaması hiç gerçekleşmeyebilir.

Adet Kanaması Azlığı Tedavisi: Adet kanamalarının normalden az geldiği durumlarda doktora başvurulduğunda, doktorun teşhisiyle belirlenen sebebe yönelik bir tedavi yöntemi seçilmektedir.

Adet kanamalarının azalma sebebi hormonsal etkenlere dayanıyorsa; kadına hormonları artırıcı ya da dengeleyici ilaç verilebilir.

Rahim içi ile ilgili sorunlarda ise genel olarak spiral takılarak kadının kanamalarını artırma yoluna gidilebilir. Tedavi yöntemi belirlenirken sorunun kaynağı, kadının yaşı ve sağlık durumu gibi pek çok etken bir arada değerlendirilir ve bir karar verilir.

ADET KANAMASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLAadet-kanamasinin-azalmasi

Bu yazı adet kanamasının azalması az sürmesi azalmasının nedenleri sebepleri tedavisi azalması için ne yapılmalı azalanlar neden olur için ne yapılmalı sebebi neden azalır az gelir az sürer aybaşı kanamasının miktarı koyu renk olması azaltan ilaçlar az olursa hamileyim az az gelmesi olması gebeliğe engel mi hamile kalmayı engeller mi azaltma azlığı azalınca ilişkiye girilir mi azaltıcı hakkında kısaca bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar: kimyon tohumu mail

İlk yorumu siz yapın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.